Uzavření čínských továren ovlivní dostupnost iPhonu

Přidat na Seznam.cz

Čína zavedla přísná covidová omezení, která by mohla vážně ovlivnit dostupnost chytrých telefonů Apple. Omezení výroby v továrně Zhengzhou by prý mohlo dosáhnout až 30 %, píše deník SCMP.

Čína se stále nedokáže vypořádat s pandemií covid-19, která se navzdory přísným omezením vrací. Boj proti covidu je pro tuto zemi klíčový, protože se zde nacházejí největší továrny na spotřební elektroniku, které vyrábějí zařízení pro mnoho západních společností. Náhlý nárůst infekcí by mohl mít negativní dopad na rychlost výroby, což by ovlivnilo dostupnost zařízení.

Tamní vláda se proto rozhodla zavést další omezení, která se dotknou továrny Foxconn v Čeng-čou, jež zaměstnává přibližně 200 000 lidí. Mnoha zaměstnancům se nelíbila tak přísná omezení, která mimo jiné zakazovala stravování v závodní jídelně. Proto někteří z nich minulý víkend prostě utekli a opustili areál továrny.

Omezení, která tam byla zavedena, by bohužel mohla snížit výrobu chytrých telefonů až o 30 procent. To by nebyla dobrá zpráva. Zejména proto, že se blíží sváteční období a pro mnoho lidí může být obtížné koupit nový iPhone 14 jako dárek pro své blízké.

Společnost Foxconn vydala prohlášení, v němž ujistila, že situace je pod kontrolou. Společnost uvádí, že bude koordinovat výrobu s ostatními továrnami, aby zabránila snížení dostupnosti hardwaru. Společnost Apple se k této záležitosti dosud nevyjádřila, informuje také deník The Guardian.

Stojí za zmínku, že Foxconn je největším výrobcem chytrých telefonů Apple, přičemž 70 % všech zařízení pochází z jeho továren. Výroba pro americký konglomerát také představuje 45 % celkových příjmů tchajwanské společnosti.

Ačkoli má společnost Foxconn továrny také v Indii, většina světové produkce pochází z Čeng-čou.

Zdroj: SCMP, The Guardian