Ukrajina postaví čtyři jaderné reaktory. Využije k tomu ruskou technologii

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina oznámila výstavbu čtyř nových jaderných reaktorů, které mají nahradit energetickou kapacitu ztracenou v důsledku války s Ruskem. Výstavba má být zahájena již v roce 2024 a samotný harmonogram prací má být velmi napjatý. Zajímavostí může být, že přinejmenším u některých reaktorů bude použita ruská technologie, píše portál Svobodná Evropa.

Plány na výstavbu nových jaderných reaktorů oznámil ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. Později v létě nebo na podzim roku 2024 budou zahájeny práce na zvýšení výkonu Chmelnické jaderné elektrárny, která bude rozšířena o další čtyři reaktory. Podstatné je, že jejich výstavba bude probíhat souběžně, a to natolik, že je překvapivé, že Ukrajinci chtějí použít odlišné technologie, píše portál Ukrainianworldcongress.

První dva bloky budou založeny na ruských řešeních. Jedná se o vodotlaké reaktory WWER1000, navržené ještě v éře SSSR. Kvůli konfliktu s Ruskem získá Ukrajina potřebné zařízení z Bulharska. Pokud jde o další dva reaktory, budou použita mnohem modernější řešení AP-1000 od americké společnosti Westinghouse.

Výstavba nových reaktorů by měla kompenzovat ztrátu Záporožské elektrárny. Jak zdůrazňuje Haluščenko, pokud by Ukrajina obdržela reaktorové nádoby dnes, provoz by mohl být zahájen do dvou a půl až tří let.

Zdroj: Ukrainianworldcongress, Svobodná Evropa