Ukrajina by mohla do Evropy poslat dalších 55 miliard m3 plynu, uvedl ukrajinský prezident. Zkritizoval Rusko
Ukrajina by mohla do Evropy poslat dalších 55 miliard kubických metrů (m3) zemního plynu píše EuroNews. Uvedl to prezident Volodymyr Zelenskyj, který obvinil Moskvu, že řídí energetickou krizi v Evropě.
Ceny plynu v Evropě dosahují rekordní maxima, protože ekonomiky se po zmírnění pandemie nového koronaviru opět otevřely a dodávky elektřiny z obnovitelných zdrojů se zpomalují. Evropa se tak zmítá v energetické krizi.
Kritici v západních metropolích obviňují z růstu cen Rusko. Tvrdí, že Moskva nezvyšuje dodávky plynu, aby přinutila Evropu udělit certifikát nedávno ukončenému plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa.
Kontroverzní potrubí obchází Ukrajinu a jeho celková roční kapacita je 55 miliard m3.
Oleksij Danilov, šéf ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu po skončení zasedání v pátek novinářům řekl, že postsovětská republika by mohla nabídnout Evropě více dodávek zemního plynu za speciálních podmínek.
Ukrajinský prezident Zelenskyj v pátek (22. 10.) obvinil Moskvu ze zorganizování evropské energetické krize a vyzval Brusel, aby spolupracoval s Kyjevem proti ruské „plynové agresi“. „Ukrajina má co nabídnout svým evropským partnerům,“ uvedl.
„Stávající kapacity na pumpování plynu přes Ukrajinu jsou dostatečné nejen na normalizaci současné situace, ale i na zabezpečení Evropy proti cenovým šokům v příštích letech,“ dodal prezident Ukrajiny.
Předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková zase v pátek během návštěvy v Aténách prohlásila, že Rusko si splní své současné závazky ohledně dodávek plynu do Evropy a pokusí se také poskytnout dodatečné objemy, pokud to bude nutné. „Vše, co je Rusko povinné dodat Evropě tuto zimu a příští rok bude zřejmě plně doručeno. Pokud budeme mít příležitost a další objednávky, pokusíme se zajistit i dodatečné dodávky plynu. Věřím, že tato situace s výbušnou vlnou zvýšení ceny plynu nás hodně naučí. „
Matvijenková dodala, že se netřeba bát energetické závislosti na Rusku. „Ceny vzrostly zejména pro zkapalněný zemní plyn, který měli do Evropy dodat USA, ale byly přesměrovány do jiných zemí kvůli tamní vyšší ceně. Rusko splní všechny své závazky.“
Zdůraznila, že o evropské energetické politice rozhoduje samotná Unie, ne Rusko, a tudíž ji nemůže ovlivnit. Upozornila, že Moskva může akorát vyjádřit svůj názor, že je pravděpodobně příliš brzy vzdát se jaderné energie, která je bezpečná, šetrná k životnímu prostředí a vyrábí nejlevnější elektřinu.
Podle ní by se sice měla prosazovat tzv. zelená agenda, ale neměla by se uspěchat, mělo by se postupovat krok za krokem poté, kdy se podaří vyřešit a odstranit jednotlivé problémy. Je nemožné opustit uhlí, plyn a ropu, protože nové technologie zelené energie nemohou zatím poskytnout ani nyní, ani v následujících dnech, Evropě veškerou potřebnou energii.
Ruský prezident Vladimir Putin na setkání Valday International Club tento týden prohlásil, že nedostatek plynu v evropských zemích může v tomto roce dosáhnout zhruba 70 miliard m3, neboť pouze Rusko zvyšuje dodávky, zatímco dodávky z USA a Blízkého východu klesají.
Zdroj: euronews.com