Tesla už nevede v prodeji elektromobilů. Předstihl ji čínský výrobce

Přidat na Seznam.cz

Skupina Elona Muska si v závěru roku vedla v prodejích lépe, než se očekávalo, ale poprvé zaostává za čínským výrobcem BYD.

Tesla tak přišla o první místo v žebříčku nejprodávanějších výrobců elektromobilů, které si nepřetržitě držela po nějakou dobu. Podle Financial Times prodala v posledním čtvrtletí roku 2023 nejvíce automobilka BYD.

Americká společnost vedená Elonem Muskem dodala ve čtvrtém čtvrtletí podle údajů zveřejněných samotnou Teslou 484 000 vozů, což je více než 473 000, které předpovídali analytici LSEG. To však nestačí na čínskou společnost BYD, která ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenala rekordní prodeje bateriových vozidel ve výši 526 000 kusů, k čemuž jí pomohl silný nápor v rámci čínského trhu s elektromobily.

Společnost se sídlem v Šen-čenu založil v polovině 90. let Wang Chuanfu, bývalý univerzitní profesor. Poté, co se společnost zaměřila na výrobu dobíjecích baterií, mimo jiné pro první mobilní telefony, expandovala na počátku roku 2000 do automobilového sektoru.

Úspěch čínské skupiny přiměl Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, jednu z největších holdingových společností na světě, aby do společnosti v roce 2008 investovala. Společnost BYD je významným hráčem na trhu s elektromobily a technologiemi obnovitelných zdrojů energie, jejímž cílem je podporovat udržitelnou dopravu a energetická řešení. Zabývá se také výrobou solárních panelů a dalších výrobků z obnovitelných zdrojů energie. Zkratka BYD znamená „Build Your Dreams“ (Postav si své sny).

Zdroj: Financial Times