Tesla dodala svůj první elektrický kamion. Jde o přepravní revoluci

Přidat na Seznam.cz

Tesla ve čtvrtek večer poprvé dodala zákazníkům svůj nákladní vůz Semi, pět let po jeho představení. Konkrétně jde o dvě kabiny nákladních automobilů vyzdobené v barvách společnosti Pepsi a Frito-Lay, dceřiné společnosti PepsiCo, uvádí CNN.

Tesla Semi byla poprvé představena jako prototyp v roce 2017. Tehdy generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk uvedl, že výroba začne v roce 2019. Během čtvrteční prezentace v továrně společnosti Tesla ve Sparks v Nevadě však Musk neřekl, kolik vozů bylo společnosti PepsiCo skutečně dodáno, kolik se jich vyrábí a jakým tempem.

Futuristický design

Plně elektrické vozidlo má neobvyklou konstrukci, v níž řidič nesedí na jedné straně, ale uprostřed kabiny. Tesla se pochlubila výkonem kamionu – tvrdí, že i s plným nákladem zrychluje mnohem více, než tradiční dieselové náklaďáky. Na videu společnosti Tesla bylo vidět, jak plně naložená Tesla Semi zrychluje do prudkého kopce a předjíždí ostatní kamiony.

Revoluce v přepravě

Musk a Dan Priestley, vedoucí manažer pro konstrukci nákladních automobilů Tesla, se také na předávací akci pochlubili novými ultrarychlými nabíječkami. Údajně to bude velmi rychle, neuvedli ale, jak přesně. Přelomové je i regenerativní brzdění – způsob, jakým elektromobily využívají své motory ke zpomalování a dobíjení baterií pomocí vlastního pohybu vozidla. Podle Priestleyho je to přínos i pro bezpečnost, protože řidiči nebudou muset upravovat řazení při jízdě z vysokých kopců a možná nebudou muset vůbec používat skutečné brzdy nákladního vozidla.

Kamiony na prezentaci před pěti lety měly systém autopilota. Letošní modely však takový systém nemají. Musk během prezentace hovořil o jiných výhodách, než je jen výkon. Díky elektrickým kamionům se zlepší zdraví mnoha lidí a sníží se hluk kolem dálnic, uvedl generální ředitel.

Zdroj: CNN, Tesla (video z předávací akce)