Světový obchod se v roce 2023 výrazně propadl, v roce 2024 se však čeká oživení

Přidat na Seznam.cz

Světový obchod se v roce 2023 výrazně propadl. Dle údajů od světové obchodní organizace, které byly zveřejněny tento týden se obchod se zbožím snížil o 1,2 %. A to ještě před pouhým rokem byl očekáván nárůst o 1,7 %, jak píše deník Lemonde.

Pro světový obchod to nevypadá dobře a propadá se do červených čísel. Dle světové WHO jsou červená čísla důsledkem vysoké inflace, která velkou měrou zatěžuje poptávku po průmyslovém zboží. Taktéž přispívá negativně k poklesu světového hrubého domácího produktu. V roce 2023 to bylo 2,7 % a v roce 2022 to bylo 3,1 %.

Krize v Rudém moři snížila také světový obchod

Dalším důvodem, proč klesl světový obchod, je krize v Rudém moři. Neprospívají totiž útoky jemenských povstalců Hútíů, kteří díky útokům snížili průjezd obchodních lodí přes Suezský průplav. Tímto průplavem se totiž přepravuje třetina kontejnerů, které se přepravují mezi Asií a Evropou a také 12 % světového obchodu o neskutečných 72 %. Také byly ztrojnásobeny náklady na námořní přepravu mezi Asií a Evropou. Inflace a také vysoká cena energií velkým podílem zatěžuje poptávku po průmyslovém zboží. Největší propad však zastihl Evropu. Dále klesl světový obchod také v USA a i v Asii. Některé země však zaznamenaly nárůst. Mezi tyto země patří: země Blízkého východu, Jižní Amerika a Afrika. Především díky produkci uhlovodíku.

Oživení by však mohlo nastat díky snižující se inflaci a opětovnému růstu reálných příjmů. To by mohlo podpořit spotřebu průmyslového zboží.

Zdroj: Lemonde, Bfmtv