Švédové chtějí zakázat těžbu kryptoměn v celé EU. Změna klimatu a obavy o životní prostředí v pozadí

Přidat na Seznam.cz

Švédové jsou znepokojeni rostoucí poptávkou po energii ze strany těžařů kryptoměn, píše portál euronews.com. Úředníci se proto rozhodli jednat a vyzvali k zákazu energeticky náročné těžby digitálních tokenů v celé Evropské unii. Podle jejich názoru má těžba negativní dopad na ekologii a podkopává snahy o klimatickou neutralitu v zemích, kde se většina energie vyrábí z obnovitelných zdrojů.

Těžba kryptoměn se stává rostoucím problémem po celém světě. Po zákazu těžby v Číně začalo mnoho společností přesouvat své těžební farmy do jiných zemí. Švédské regulační orgány to považují za hrozbu, což je zcela zřejmé z prohlášení ředitelů Úřadu pro finanční dohled a Agentury pro ochranu životního prostředí – Erika Thedéena a Björna Risingera. Jak jsme již zmínili, vyzvali k zákazu těžby digitálních měn metodou proof-of-work v celé Evropské unii.

Jak sami upozorňují na příkladu severských regionů, apetit těžařů po energii by mohl být tak velký, že by byl již několik let trvající boj za zastavení klimatických změn a dosažení cílů Pařížské dohody marný.

Dospěli jsme k závěru, že k řešení škod způsobených metodou proof-of-work (těžba kryptoměn) je zapotřebí politických opatření. Je důležité, aby Švédsko i EU mohly využívat naši obnovitelnou energii tam, kde je to pro celou společnost nejpřínosnější.

Švédští úředníci se domnívají, že EU má několik možností, jak tento problém řešit. První z nich je zavedení daně z energeticky náročné výroby bitcoinů. Druhým cílem je informovat o dopadech těžby na změnu klimatu a povzbudit těžaře, aby přešli na jiné metody těžby. Problémem podle Thedéena a Risingera je, že obě tato řešení nemusí být příliš účinná. Podle jejich názoru musí být obnovitelná energie využívána k přeměně klimatu pro základní služby. Zákaz je proto podle nich jedinou rozumnou možností. Švédové však jdou ještě dál a navrhují zakázat také obchodování a investování do aktiv vytěžených pomocí procesu proof-of-work.

Švédové upozorňují, že spotřeba elektřiny ve švédském odvětví těžby bitcoinů výrazně vzrostla a dosáhla 1 TWh ročně. To stačí na napájení 200 000 domácností ročně.

Zdroj: euronews.com