Společnost Shell musí změnit svůj obchodní model, rozhodl soud V Haagu
Historický rozsudek nizozemského soudu. Soukromá společnost musí za změnu klimatu platit.
Soud ve středu v Haagu vydal klíčové obchodní rozhodnutí v případu podaném ekologickými organizacemi a 17 000 soukromými osobami. Rozhodl, že ropná společnost Shell se musí starat o klima, a tak přispět k boji proti nebezpečným změnám klimatu. Ropná společnost se zavázala snížit uhlíkovou stopu společnosti Shell a jejích zákazníků o 45 procent do konce roku 2030 ve srovnání s úrovněmi roku 2019, uvedl soudce.
To je zlom v historii. Tento případ je jedinečný, protože je to poprvé, co soudce nařídil velké znečišťující společnosti, aby dodržovala pařížskou klimatickou dohodu. Rozhodnutí může mít vážné důsledky i pro další velké znečišťovatele, uvedl Roger Cox, právník společnosti Friends of the Earth Netherlands (Milieudefensie), která Shell zažalovala. Ochránci životního prostředí doufají, že toto rozhodnutí vyvolá vlnu klimatických sporů, jejichž cílem je přinutit společnosti zastavit těžbu a spalování fosilních paliv.
Stěžovatelé tvrdili, že společnost nemůže ignorovat platnou mezinárodní smlouvu. Naznačili, že využitím a distribucí fosilních paliv je společnost Shell zodpovědná za dvakrát tolik emisí CO2 než celé Nizozemsko. Koncern odpověděl, že její společnosti provedly emise v 80 zemích po celém světě, takže srovnání bylo nezákonné. Tvrdil také, že jako podnikatelský subjekt není smluvní stranou mezinárodního práva. Soud však nebyl přesvědčen.
Dříve, v roce 2019, se nizozemský soud ukázal být citlivější ke klimatickým očekáváním společnosti a považoval stížnost proti nizozemské vládě za dostatečně ambiciózní v boji proti změně klimatu. Zavázal vládu, aby snížila CO2 o 25 procent do roku 2020. Tento případ byl však považován za precedens, ale v té době to byl stát, který podepsal Pařížskou dohodu. Nyní mluvíme o soukromé společnosti s ústředím v Nizozemsku, s působností po celém světě. Nizozemský rozsudek má šanci uspět. Společnosti získají další podnět ke změně svého obchodního modelu a přechodu na čisté zdroje energie. Riziko soudních sporů bude nyní přidáváno ke stále přísnějším vládním předpisům a rostoucí ceně CO2 na trhu, jakož i rostoucímu tlaku veřejného mínění a investorů, kteří se zajímají o ekologii.
Shell nebyl v poslední době na své úspěšné vlně. Holandský soud mu ještě dříve uložil povinnost zaplatit pokutu za únik ropy v Nigérii (před 13 lety). Nigerijci mohou také holandsko-britskou společnost žalovat u soudu v Londýně za škody na životním prostředí.