Spojené arabské emiráty chtějí být uhlíkově neutrální do roku 2050
Spojené arabské emiráty se staly prvním státem Perského zálivu, který si stanovil cíl dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku a zavázal se vynaložit více než 160 miliard dolarů na dosažení tohoto ambiciózního cíle, píše portál energy-utilities.com.
Spojené arabské emiráty se staly prvním státem Perského zálivu, který si stanovil cíl dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku a zavázal se vynaložit více než 160 miliard dolarů na dosažení tohoto ambiciózního cíle.
Strategická iniciativa „SAE Net Zero do roku 2050“ byla oznámena na akci Expo 2020 v Dubaji.
Šejk Mohamed bin Zayed al-Nahyan, korunní princ Abú Dhabí a zástupce vrchního velitele ozbrojených sil SAE, uvedl, že cíl nulové čisté spotřeby podpoří hospodářský růst SAE spolu s pozitivním dopadem na životní prostředí.
„Dosažením klimatické neutrality v SAE do roku 2050 se snažíme vyvinout přístup, který bude jak hnací silou udržitelného hospodářského růstu, tak příkladem spolupráce na dosažení lepší budoucnosti lidstva,“ řekl Mohammed bin Zayed.
Spojené arabské emiráty udělaly v posledních letech velký pokrok v rozvoji kapacit obnovitelných zdrojů energie, přičemž první fotovoltaický projekt byl uveden do provozu v Abú Zabí v roce 2009. Od té doby Abú Zabí a Spojené arabské emiráty překonaly řadu rekordů v rozsahu a sazbách dosažených v rámci systémů čisté energie pro veřejnou potřebu.
Významného pokroku dosáhla také Dubaj se svým střešním solárním programem Shams, v jehož rámci bylo od roku 2016 nainstalováno již více než 400 MW výkonu.
Spojené arabské emiráty si již dříve stanovily cíl, že do roku 2050 bude 50 % energie pocházet z čistých zdrojů.
Zdroj: energy-utilities.com