Sony a společnost TSMC chtějí řešit problém s nedostatkem mikroprocesorů

Přidat na Seznam.cz

Společnosti Sony a TSMC plánují společně postavit novou továrnu na polovodiče v Kumamotu v Japonsku. Pomůže to vyřešit celosvětový problém s nedostatkem mikroprocesorů, kterým již řadu měsíců trpí řada průmyslových odvětví, píše portál Nikkei.

Jistě jste slyšeli o celosvětovém problému s přístupem k polovodičům, který způsobil obrovský nedostatek mikroprocesorů. Kvůli tomu trpí mnoho technologických společností, od výrobců procesorů a spotřebičů až po automobilky. Problém je natolik závažný, že BMW muselo u některých svých modelů upustit od dotykových obrazovek.

Tento problém by mohla brzy zmírnit spolupráce mezi společností Sony a tchajwanskou procesorovou společností TSMC. Podle deníku Nikkei společnosti společně postaví novou továrnu na polovodiče v japonském Kumamotu. Očekává se, že pomůže uspokojit celosvětovou poptávku po polovodičích pro specializované čipy.

Součástí dohody je založení místní dceřiné společnosti Japan Advanced Semiconductor Manufacturing, v níž bude mít společnost Sony menšinový podíl v hodnotě přibližně 500 milionů dolarů.

Továrna však nebude sloužit k výrobě nejmodernějších čipů využívajících 5nm. Místo toho začne s 22nm a 28nm čipy. Někomu to může připadat jako chyba, ale takové jednotky mohou být ideální pro úlohy, kde je důležitější cena a spolehlivost než výkon. Takové procesory se budou hodit v automobilech a průmyslových zařízeních.

Projekt společností Sony a TSMC bohužel nevyřeší nedostatek procesorů tak rychle, jak bychom si přáli. Výstavba továrny bude zahájena v roce 2022 a výrobní linky se rozjedou nejdříve na konci roku 2024.

Zdroj: asia.nikkei.com