Šokující zjištění: Německé loděnice staví jachty pro Putina a oligarchy

Přidat na Seznam.cz

Německá policie při pátrání po majetku ruských oligarchů narazila na luxusní jachty, které by jim mohly patřit. FBI se také zajímá o několik jachet postavených v areálu loděnice v Brémách, které s největší pravděpodobností patří Rusům, na něž se vztahují sankce, a dokonce Vladimiru Putinovi, popisuje portál Tagesschau.

Jachty pro Putina a ruské oligarchy v Brémách
V loděnici Luerssen v Brémách se na přání bohatých klientů staví lodě a jachty. Jsou vybaveny cennými uměleckými díly, bazény a dokonce i přistávacími plochami pro vrtulníky, informuje také deník Focus. Spolkový kriminální úřad (BKA) zjistil, že se zde stavěly také jachty pro ruské oligarchy. BKA vytvořil pracovní skupinu, která měla za úkol vypátrat majetek Putinových lidí ukrytý právě v loděnici Luerssen.

Jak se ukázalo, nejméně šest lodí může patřit sankcionovaným Rusům. Jedna z nich s názvem Dilbar, kterou vlastní Ališer Usmanov, byla zadržena letos v dubnu, zatímco jachty Sheherazad a Crescent ukazují na Igora Sečina. Jachty Amadea a Ice jsou připsány Sulejmanu Kerimovovi. Portál Tagesschau se dozvěděl, že „příslušnost vyšetřování americké justice vyplývá ze skutečnosti, že náklady na nákup nebo rekonstrukci jachet byly údajně zaplaceny v amerických dolarech s pomocí offshore společností“.

Putinovy jachty v Německu
Americké úřady se během vyšetřování snaží zjistit, které lodě patří samotnému Vladimiru Putinovi, zatímco němečtí vyšetřovatelé mají podezření, že by mohl vlastnit jachtu jménem Graceful a 140metrovou jachtu Sheherazad. Ta byla postavena v Brémách v roce 2014 za více než 500 milionů eur, tedy asi 12 miliard korun.

Zdroj: Tagesschau, Focus