Sněz teď, zaplať později. Britský řetězec začal prodávat jídlo na splátky

Přidat na Seznam.cz

Britský řetězec supermarketů Iceland nedávno zahájil prodej potravin na splátky. Reaguje tak na zhoršující se situaci s životními náklady, informuje deník Which.

Diskontní řetězec Iceland, který prodává především mražené potraviny, nabízí zákazníkům možnost bezúročných mikropůjček, potvrzuje zprávu deník Nautiv. Platit budou moci v obchodě speciální kartou. Po zkušební fázi již projekt začal fungovat v supermarketech Iceland po celé Velké Británii.

Ceny potravin v Británii vzrostly za čtyři týdny před 7. srpnem o 11,6 procenta. V předchozích čtyřech týdnech se ceny potravin zvýšily v průměru o 9,9 procenta. Výzkumná společnost Kantar spočítala, že při této míře inflace utratí britské domácnosti za potraviny o 533 liber (cca 15 000 korun) ročně více, přičemž nejdražší je máslo, mléko a drůbež.

Iceland zahájil tento projekt ve spolupráci s neziskovou organizací Fair for You. Zákazníci si mohou zažádat o kreditní kartu. Se souhlasem Iceandu si budou moci šestkrát ročně vzít mikropůjčku, přičemž jejich celkový dluh nesmí v daném okamžiku přesáhnout 100 liber, tedy zhruba 3 000 korun. Výše splátek je deset liber týdně, přičemž si zákazník může zvolit konkrétní den splátky v týdnu a případně zaplatit najednou vyšší částku.

V průzkumu během pilotního provozu projektu se Island od zákazníků dozvěděl, že až 92 procent z nich přestalo využívat služeb potravinové banky nebo je potřebovalo méně.

Zdroj: Nautiv ,Which