Směnárna Coinbase zamířila na burzu. Jak si vedla doposud?

Přidat na Seznam.cz

Coinbase, kryptoburza se sídlem v San Francisku, se bude obchodovat pod burzovním kódem COIN a Výkresy 114 850 769 akcií na burze NASDAQ s počátečním oceněním 100 miliard USD.

Namísto tradiční počáteční veřejné nabídky (IPO) se Coinbase rozhodl nabídnout své akcie přímo na burze NASDAQ prostřednictvím přímého kótování, což je technika, kterou v posledních letech propagovaly velká jména jako Spotify a Palantir. Zatímco při IPO jde o to, že společnost vytváří nové akcie a má upisovatele, který je kupuje za stanovenou cenu a poté je prodává na trhu, v přímé nabídce společnost prodává stávající akce a nemá upisovatele.

Společnost Coinbase založili v roce 2012 Brian Armstrong, bývalý inženýr Airbnb, a Fred Ehrsam, který obchodoval v Goldman Sachs. Jejich cílem bylo nabídnout řešení, aby byly investice a transakce do kryptoměn jednodušší, efektivnější a spravedlivější. Společnost se od té doby rozrostla a stala se největší kryptoburzou v USA. I když po celém světě existuje spousta dalších burz s podstatně větším objemem obchodování, jako například Binance, Huobi a OKEx, růst společnosti Coinbase je v době raketový.

Předběžné výsledky za první čtvrtletí 2021 hovoří o tom, že tržby se vyšplhaly na 1,8 miliardy USD. To je devítinásobný nárůst oproti prvnímu čtvrtletí roku 2020 a více než 1,3 miliard amerických dolarů, které společnost dosáhla za celý rok 2020. Čistý zisk za první čtvrtletí se očekává v rozmezí 800 milionů USD ve srovnání s 322 miliony dolarů za kalendářní rok 2020. Jen za poslední tři měsíce vzrostla ověřená základna uživatelů o 30% na 56 milionů lidí.

Jak tedy Coinbase vydělává peníze?
Na poplatcích a provizích, kdy zákazníci kupují nebo prodávají kryptoměnu, přestože jejich ukládání do peněženek zákazníků není zpoplatněno. Poplatky zahrnují maržové poplatky, při kterých si Coinbase účtuje 0,5% za nákupy a prodeje, i když tento údaj se může lišit v závislosti na tržních podmínkách. Účtuje si také „poplatek Coinbase“, což je provize za všechny krypto transakce, které závisí nacelkové částce transakce. Společnost má také další obchodní oblasti včetně mezinárodního platebního systému Coinbase Commerce, karty Coinbase Visa a USD Coin (USDC), kryptoměnu stablecoin, jejíž cena je vázána na americký dolar 1: 1. Coinbase spolu s platformou kryptofinančných služeb Circle založil USDC a vydělává peníze ze stablecoinu reinvestováním dolarů, které si za ně uživatelé vyměňují, do bezpečných aktiv.