Slunečnicový olej je v Německu nedostatkovým zbožím

Přidat na Seznam.cz

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu je v Německu nedostatek slunečnicového oleje. To je problém pro jednotlivé spotřebitele i pro gastronomický průmysl, informuje portál Wiadomosci WP a portál DW.

Více než polovina světového vývozu slunečnicového oleje pochází z Ukrajiny. Nyní začíná být této suroviny nedostatek, mimo jiné v Německu. Odborníci odhadují, že situace se v brzké době nevrátí k normálu. Velké stravovací řetězce se musí přizpůsobit nové situaci.

„Ukrajina je nejdůležitějším dodavatelem slunečnicového oleje na světě,“ upozorňuje německý svaz zpracovatelů olejnin (Ovid). Ze slunečnicových semen se tam vyrábí tzv. surový olej, který se pak dopravuje lodí z ukrajinských černomořských přístavů.

V důsledku ruského útoku na Ukrajinu se vývoz ropy prakticky zhroutil. „Situace se v nejbližší době nezlepší,“ soudí německé sdružení.

V německých supermarketech se již několik týdnů dá obtížné koupit slunečnicový olej. Problémy však mají i velké společnosti v oblasti stravování. Německá pobočka společnosti McDonald’s oznámila, že musela upravit směs olejů používaných ke smažení hranolek ve svých provozovnách. Snížila množství slunečnicového oleje. Společnost McDonald’s však ujišťuje, že to nemá vliv na kvalitu nabízených produktů.

V gastronomii je slunečnicový olej nahrazován řepkovým olejem, s jehož dodávkami není v současné době problém, uvádí Ovid. Řepka se ve velkém pěstuje v Německu, Francii a Polsku.

Odborníci očekávají, že ceny potravin v nadcházejících měsících nadále porostou. Podle údajů německého Spolkového statistického úřadu vzrostly v březnu ceny v bistrech a zařízeních rychlého občerstvení o 6 %. Důvodem je nejen zvýšení cen samotných potravin, ale také růst cen energií, informuje DW.

Zdroj: Wiadomosci WP, DW