Slovensko podepsalo smlouvu na dodávky LNG. Poteče přes Itálii

Přidat na Seznam.cz

Slovensko podepsalo smlouvu na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), který bude proudit přes Itálii, informuje deník Aktuality.sk.

Slovensko podepsalo smlouvu na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG), který bude proudit přes Itálii. Jedná se o kontrakt mezi firmou ExxonMobile a Slovenským plynárenským průmyslem (SPP), potvrzuje zprávu deník TVnoviny.sk. Podpis smlouvy se konal u příležitosti návštěvy předsedy vlády SR Eduarda Hegera (OLANO) v Římě.

Smlouvou se zajistí 10 procent objemu slovenských zásobníků. LNG bude podle Hegera přicházet v posledním čtvrtletí 2022 a v prvním čtvrtletí 2023.

SPP se chce objemem LNG připravit na případnou odstávku dodávek z ruského Gazpromu. „Slovensko nezahálelo poslední měsíce a zajišťovalo dostatek plynu,“ zdůraznil Heger. Dodal, že LNG se prodává za nižší ceny a tím pádem může být levněji dodán i občanům.

Premiér připomněl, že Slovensko má dobře vybudovanou infrastrukturu, neboť je plynovými potrubími spojeno s každým sousedním státem. Má také zajištěn norský plyn přes Polsko a dodávky do chorvatského LNG terminálu.

Zdroj: Aktuality.sk, TVnoviny.sk