Skiareály v Alpách doplatí na klimatickou změnu. Lyžaři už nyní hledají alternativy a roste hlavně oblíbenost Švédska

Přidat na Seznam.cz

Alpské lyžařské areály letos trápil nedostatek sněhu. Řada z nich otevřela jen na pár týdnů a počítá ztráty. Tím důvodem jsou totiž i sami lyžaři, řada z nich totiž místo Alp zvolila jiné destinace. Šlo i o Švédsko, které má v kontextu budoucnosti velký lyžařský potenciál. Klimatická změna je totiž neúprosná, a právě švédské skiareály z toho mohou velmi profitovat, píše server Swiss Info.

Na rušné frontě k šestimístné sedačkové lanovce World Cup Express ve středisku Stöten, asi šest hodin jízdy od Stockholmu, si lyžaři letos povídají dánsky, holandsky, anglicky a německy. Oproti minulým rokům jde o velkou změnu.

Se slabou švédskou měnou je navíc takový zájezd ještě levnější. Jednodenní skipasy zde zároveň stojí asi v přepočtu 1150 korun českých. A s rostoucími zimními teplotami v Alpách si lidé stále více cení téměř zaručeného sněhu, i když vrcholy nejsou tak strmé a vesnice nejsou tak malebné jako ve Švýcarsku nebo Itálii.

Rakouské areály končí sezónu, švédské jedou dál

Více než čtvrtina alpských středisek je již uzavřena a Rakousko zažilo nejteplejší zimu v historii. Švédský areál Stöten však měl již v říjnu téměř metr sněhu a vločky z nebe prostě neustále padaly.

Johan Thorn, generální ředitel střediska Stöten, to vidí jako příležitost, která stojí za to. Do lyžařského odvětví se dostal již v mládí, když jako teenager organizoval výlety na svahy ve Švédsku a Norsku.

Většina středisek je rozptýlena kolem středozápadního Švédska a jižního Norska, kde je terén převážně mírnější s plošinami na vrcholu hor, vhodnými pro středně pokročilé a začátečníky, stejně jako pro běžkaře. Některá střediska mají dobrodružné stezky v lese a tradiční snowparky.

Areál Stöten není výjimkou. Jeho vrchol dosahuje na 948 metrů, nabízí asi 50 tratí, které obsluhuje více než 20 lanovek, včetně dvou rychlých sedačkových.

Za nárůstem obratu stojí počasí a také slabá měna. „Stöten má více hostů kvůli nedostatku sněhu v Alpách,“ říká Johan Thorn.

Zdroj: Swiss Info