Šéf zkrachovalé kryptoburzy FTX může skončit ve vězení

Přidat na Seznam.cz

Sam Bankman-Fried možná půjde do vězení za pochybení, které mohlo za masivní otřes kryptoměnovým trhem. Nejdřív ho ale musí úřady chytit, uvedl server BusinessInsider.

Zkrachovalá burza měla ještě před několika týdny hodnotu 32 miliard dolarů, tedy zhruba 745 miliard korun. Sam Bankman-Fried má obrovský talent na sebepropagaci. Léta se vykresloval jako geniální chlapec, který se přes noc stal obchodním titánem s gigantickým kryptoměnovým impériem. A skočili mu na to všichni, od nejlepších investorů ze Silicon Valley až po celebrity z první ligy, uvádí server CNBC.

Během tiskové konference však Bankman-Fried ukázal světu svou jinou tvář. Před světem najednou nebyl génius, ale nezkušený a začínající podnikatel, který nebyl ve své kůži, nevěděl, co dělá a hlavně nevěděl, co se děje v podnicích, které založil.

Byl to obrovský odklon od image, kterou si pečlivě pěstoval od spuštění své první kryptoměnové firmy v roce 2017. Podle bývalých federálních státních zástupců, soudních advokátů a právních expertů, kteří hovořili s CNBC, to připomíná klasickou právní obranu, které se říká strategie špatného podnikatele.

Chybí nejméně 8 miliard dolarů z prostředků zákazníků, které byly údajně použity na krytí miliardových ztrát hedgeového fondu Alameda Research, který rovněž Bankman-Fried založil. Obě jeho společnosti jsou nyní v úpadku a mají dluhy v hodnotě miliard dolarů. Generální ředitel John Ray III., který byl pověřen převzetím společnosti, prohlásil, že za 40 let své praxe v oblasti práva a restrukturalizace ještě nikdy neviděl tak obrovské selhání podnikových kontrol a takovou absenci důvěryhodných finančních informací, k jakým došlo v případě FTX.

Zdroje: BusinessInsider.ge, CNBC