Šéf Tesly Elon Musk daroval miliardy dolarů na charitu

Přidat na Seznam.cz

Generální ředitel amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk věnoval od 19. do 29. listopadu 2021 celkem 5 044 000 akcií nejhodnotnější automobilky světa na charitativní účely. Dar má hodnotu 5,74 miliardy dolarů (124 miliard Kč). Ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) není charitativní organizace jmenována, informuje server Afr a server Techtimes.

Miliardář věnoval akcie charitě poté, co na začátku listopadu 2021 prodal akcie v hodnotě 16,4 miliardy dolarů na základě průzkumu mezi uživateli Twitteru, kteří byli dotázáni, zda se má Musk zbavit svého 10% podílu ve společnosti Tesla. Průzkumu se zúčastnilo více než 3,5 milionu lidí a přibližně 58 % z nich se vyslovilo pro prodej akcií.

Musk tehdy na Twitteru uvedl, že v roce 2021 zaplatí na daních více než 11 miliard dolarů kvůli uplatnění akciových opcí. Několik amerických politiků, včetně Bernieho Sanderse a Elizabeth Warrenové, mezitím loni vyzvalo bohaté lidi, aby platili vyšší daně.

Analytici již dříve uvedli, že pokud by Musk daroval akcie Tesly, bylo by to pro něj daňově výhodné, protože akcie darované na charitu nepodléhají dani z kapitálových výnosů, jako by tomu bylo v případě prodeje.

Muskova veřejná filantropická gesta však zatím zaostávají za ostatními miliardáři. Musk a zakladatel Amazonu Jeff Bezos darovali méně než 1 % svého čistého jmění, zatímco Warren Buffett a George Soros podle časopisu Forbes darovali na začátku září více než 20 %.

Naznačil i ambicióznější filantropické cíle. „Pokud Světový potravinový program OSN (WFP) dokáže přesně popsat, jak 6 miliard dolarů vyřeší hlad ve světě, hned prodám akcie Tesly,“ napsal loni na Twitteru. Reagoval tak na prosbu Davida Beasleyho, výkonného ředitele WFP, informuje portál Techtimes.

Zdroj: afr.com, techtimes.com