Ryanair objednal u společnosti Boeing 300 letadel 737 MAX za téměř 1 miliardu korun

Přidat na Seznam.cz

Irský dopravce Ryanair podepsal s americkým výrobcem Boeing dohodu o dodávce až 300 nových letadel 737-MAX-10 během příštích deseti let, uvedl deník The Wall Street Journal.

Jedná se o největší objednávku irské letecké společnosti u amerického výrobce. Hodnota zakázky se odhaduje na 40 miliard dolarů (854 miliard Kč) v ceníkových cenách, ale slevy, které někdy přesahují 50 %, jsou u takto velkých zakázek typické.

„Tato nová, úspornější a ekologičtější letadla nabízejí o 21 % více míst, spalují o 20 % méně paliva a jsou o 50 % tišší než naše letadla Boeing 737,“ uvedl Michael O’Leary, generální ředitel společnosti Ryanair.

Nová letadla mají 228 míst a pomohou uspokojit rostoucí poptávku společnosti Ryanair po letecké dopravě, která podle jejích odhadů do roku 2034 vzroste o 80 % na 300 milionů cestujících ročně.

Postupné dodávky Boeingů začnou v roce 2027 a potrvají do roku 2044, přičemž polovina nových letadel nahradí starší stroje ve flotile společnosti Ryanair, čímž se zvýší efektivita a sníží emise.

Rozhodnutí letecké společnosti rozšířit svou flotilu v době, kdy je odvětví pod silným tlakem, aby předložilo věrohodné plány na snížení emisí, pravděpodobně vyvolá kritiku ekologů.

Vzhledem k velikosti transakce ji musí schválit akcionáři na zářijové valné hromadě společnosti Ryanair.

Letecká společnost však počítá s tím, že kapitálové výdaje bude díky své silné rozvaze z velké části financovat z vlastních zdrojů.

„Partnerství Boeingu a Ryanairu je jedním z nejproduktivnějších v historii komerční letecké dopravy a umožňuje oběma společnostem uspět a rozšířit cenově dostupné cestování pro stovky milionů lidí,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Boeing Dave Calhoun.

Ryanair, největší evropský nízkonákladový dopravce, používá ve své hlavní flotile výhradně letadla Boeing 737. To z něj činí jednoho z největších zákazníků společnosti Boeing, která má podle svých internetových stránek ve flotile nebo na objednávku více než 600 letadel.

Zdroj: corporate.ryanair.com, wsj.com, redakčně upraveno