Ryanair: Nedostatek letadel na trhu zvýší cenu letenek během léta asi o 10 procent

Přidat na Seznam.cz

Podle společnosti Ryanair je pravděpodobné, že ceny letenek v Evropě v letní špičce letos opět vzrostou až o 10 %, protože kvůli problémům s letadly Boeing a Airbus se zákazníci budou přetahovat o místa, informuje server The Guardian.

Toto zvýšení by doplnilo loňský prudký nárůst cen letenek o prázdninách po pandemii, kdy se zvýšená poptávka setkala s omezenou kapacitou evropských leteckých společností.

Chybí letadla

Šéf irské nízkonákladové letecké společnosti Michael O’Leary uvedl, že Ryanair možná bude muset ještě zkrátit letní letový řád, který byl sestaven na základě očekávaného dodání 50 z 57 objednaných letadel Boeing Max 737-8200.

„Náš letní plán na rok 2024 počítal s tím, že dostaneme 50 letadel. Pokud do konce března získáme pouze 40 až 45 letadel, možná budeme muset oznámit určité snížení letového řádu… hlavně na trasách s vysokou denní frekvencí,“ okomentoval O’Leary aktuální situaci.

O’Leary také uvedl, že ceny letenek budou vyšší částečně kvůli problémům s motory Pratt & Whitney v letadlech Airbus A320, kvůli nimž musely být některé z nich uzemněny u leteckých společností, včetně Wizz Air a Lufthansy.

„Sdělujeme zákazníkům, že některé harmonogramy dodávek se mohou změnit, protože si bereme potřebný čas, abychom se ujistili, že každé letadlo, které dodáváme, je vysoce kvalitní a splňuje všechny požadavky zákazníků a předpisů,“ oznámil před pár dny výrobce letadel Boeing.

Zdroj: The Guardian