Ruský Rosatom zahajuje výstavbu první jaderné elektrárny v Egyptě

Přidat na Seznam.cz

Elektrárna bude postavena ve městě El-Dabaa v guvernorátu Matrouh na pobřeží Středozemního moře.

Ruská státní jaderná korporace Rosatom ve středu zahájila výstavbu jaderné elektrárny El-Dabaa v Egyptě, sdělil agentuře TASS představitel Rosatomu.

El-Dabaa bude první jadernou elektrárnou v Egyptě a prvním velkým projektem Rosatomu v Africe.

Bude postavena ve městě El-Dabaa v guvernorátu Matrouh na pobřeží Středozemního moře. Jaderná elektrárna El Dabaa se bude skládat ze čtyř bloků, z nichž každý bude mít výkon 1200 MW a bude vybaven reaktorem VVER-1200 generace III+, který je považován za nejmodernější technologii pro jaderné elektrárny a který již byl úspěšně realizován v jiných zemích.

Rusko a Egypt podepsaly mezivládní dohodu o výstavbě první jaderné elektrárny v zemi v Káhiře v listopadu 2015. Celkové náklady na výstavbu činí 30 miliard dolarů. Strany rovněž podepsaly dohodu o poskytnutí státního exportního úvěru Egyptu ve výši 25 miliard dolarů na výstavbu jaderné elektrárny, který pokryje 85 % prací. Zbývající náklady by měla egyptská strana pokrýt přilákáním soukromých investorů. Podle dohody má Egypt začít splácet půjčku, která byla poskytnuta za 3% roční úrok, v říjnu 2029.

Zdroj: tass.com