Rusko tvrdí, že Gazprom čerpá plyn ze svých zásob, aby stabilizoval jeho ceny

Přidat na Seznam.cz

Gazprom se podle Ruska snaží stabilizovat trh s plynem prostřednictvím použití svých zásob, píše portál CNBC. Ruský energetický koncern začal čerpat své zásoby, aby do plynovodů napumpoval více plynu a stabilizoval prudce rostoucí ceny, tvrdí státní tajemník ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov.

Gazprom se podle Ruska snaží stabilizovat trh s plynem prostřednictvím použití svých zásob.

Ruský energetický koncern začal čerpat své zásoby, aby do plynovodů napumpoval více plynu a stabilizoval prudce rostoucí ceny, tvrdí státní tajemník ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. V rozhovoru pro BBC odmítl, že Rusko zadržuje plyn a nedodává ho na evropský trh, kde ceny elektřiny a plynu letos prudce vyskočily, když je podpořily nízké dodávky a vysoká poptávka v ekonomikách zotavující se z koronakrize.

„Podporujeme energetickou bezpečnost v Evropě, chceme spolupracovat. Gazprom ve skutečnosti začal čerpat do plynovodů ze svých rezerv, aby stabilizoval trh,“ řekl Rjabkov.

Podle agentury Interfax, která se odvolávala na údaje sdružení Gas Infrastructure Europe (GIE), Gazprom pumpoval plyn z rakouského zásobníku Haidachu jeden den ve čtvrtek 7. října poté, co ceny plynu vyskočily na rekordní maximum.

Skupina poslanců Evropského parlamentu požádala Evropskou komisi, aby prošetřila, jakou roli hrál Gazprom při zvýšení cen. Podle nich chování ruského koncernu podporuje podezření z manipulace trhu a snahu o nátlak na Evropu, aby souhlasila s rychlým spuštěním plynovodu Nord Stream 2. Gazprom i Kreml tato obvinění odmítají.

Zdroj: CNBC