Rusko pokračuje v plánu dodávek obilí do Afriky a chce vytlačit Ukrajinu z globálních trhů

Přidat na Seznam.cz

Ruský agresor Vladimir Putin navrhl alternativu k „obilné dohodě“, podle níž by Katar platil Moskvě za dodávky obilí do Turecka. Turecko by na oplátku distribuovalo úrodu do zemí, které ji potřebují. List Financial Times o tom psal 21. července.

Podle návrhu Katar zaplatí Rusku za dodávku až 1 milionu tun obilí do Turecka „za preferenčních podmínek“ pro další dodávky do Afriky. Cílem plánu je vytlačit Ukrajinu ze světového trhu s obilím, píší noviny. Katar ani Turecko s tímto nápadem nesouhlasily, uvedly tři zdroje listu.

Rusko poprvé předložilo myšlenku dodávek svého obilí do Afriky v loňském roce, uvedly zdroje. Jeden z ukrajinských diplomatů zapojených do jednání o obilí uvedl, že zástupci Ukrajiny viděli trojstranné memorandum mezi Tureckem, Ruskem a Katarem a „vynaložili určité úsilí, aby ho zastavili“.

Poté, co Putin od dohody o obilí odstoupil, zdroje zapojené do rozhovorů uvedly, že očekávají, že Rusko předloží svůj vlastní návrh na summitu s africkými představiteli v Petrohradě příští týden a během Putinovy návštěvy Turecka v srpnu, píše portál Ukragroconsult.

Podle dvou západních diplomatů se stoupenci Ukrajiny domnívají, že ruský návrh je způsobem, jak vyvinout další tlak na Kyjev. Úředník EU uvedl, že když Rusko předložilo tento nápad naposledy, Západ měl silné podezření, že obilí bude Ukrajině skutečně ukradeno.

Zdroj: Financial Times, Ukragroconsult