První energetické ostrovy na světě. Jeden z nich bude postaven v Baltském moři

Přidat na Seznam.cz

Dánská vláda hodlá vytvořit první energetické ostrovy na světě. Podle předpokladů projektu bude jeden postaven v Severním moři a druhý v Pobaltí, píše deník Spiegel.

Na energetických ostrovech vzniknou továrny na výrobu zeleného vodíku a systémy skladování obnovitelné energie ze solárních a větrných elektráren. Dánské ministerstvo pro klima, energetiku a veřejné služby před časem požádalo národního operátora Energinet, aby prozkoumal, zda by plánovaný ostrov v Baltském moři v rámci projektu Bornholm Energy Island mohl pojmout 3 GW energie namísto 2 GW. Nařízení ministerstva si vyžádá novou vládní politiku a rozhodnutí o využití půdy pro větrnou energii na moři.

Ostrov bude napájet miliony domácností
Ostrov v Severním moři se bude nacházet západně od Jutska, asi 80 km od města Thorsminde. Podle předložených plánů bude kombinovat a distribuovat energii z okolních větrných elektráren na moři. Počáteční minimální kapacita větrných elektráren na ostrově bude 3 GW s možností rozšíření na 10 GW. Pro lepší ilustraci očekávání dánské vlády je třeba dodat, že 1 GW stačí k zásobování jednoho milionu domácností energií.

Náklady na investice v Severním moři se budou pohybovat v rozmezí 210 miliard dánských korun (cca 771 miliard Kč). Ostrov má mít rozlohu 120 000 metrů čtverečních. Dánská energetická agentura hodlá zahájit výběrové řízení na jeho výstavbu již v příštím roce. Pokud vše půjde podle plánu, práce budou zahájeny v roce 2023. Cílem je mít do roku 2030 dva energetické ostrovy. Jejich výstavbu podpořila většina dánského parlamentu na konci června 2020. Vláda tvrdí, že se jedná o největší infrastrukturní projekt v historii země.

Ekologické rajské ostrovy
„Není pochyb o tom, že budeme mít hodně práce, abychom všeho dosáhli do roku 2030. Je však také nutné výrazně zvýšit tempo práce a expanze, pokud chceme dosáhnout našeho cíle 60 GW na moři v Evropě v roce 2030 a 300 GW v roce 2050.“ – říká Thomas Egebo, šéf společnosti Energinet.

Kromě energetických ostrovů hodlá Dánsko vybudovat 9 umělých ekologických ostrovů pro účely cestovního ruchu. Budou se nacházet asi 10 km od hlavního města země a jejich celková rozloha bude 3 miliony metrů čtverečních.

Zdroj: speigel.de