Průlom v námořní dopravě. Maersk vybaví své lodě novým systémem, který uspoří spotřebu paliva

Přidat na Seznam.cz

„Vzduchové mazání“ je inovativní systém, který může snížit spalování paliva na lodích a plavidlech o 5 až 10 %. Pro obrovské výdaje, které provozovatelé lodí vynakládají, to bude velká úspora, která se neobejde ani bez pozitivního dopadu na životní prostředí, píše se na webu wartsila.com.

Systém mazání vzduchu Silverstream je inovativní řešení, které se vyvíjí již několik let a je navrženo tak, aby zlepšilo výkonnost lodí a zároveň snížilo jejich spalování. Cílem je snížit odpor vody, čehož se často dosahuje použitím speciálních lodních maziv, díky nimž voda lépe „klouže“ po trupu.

Společnost Silversteam navrhuje zcela nové řešení, které spočívá v čerpání velkého množství stlačeného vzduchu pod plochým dnem lodí. Bublinky se přilepí na trup, odpuzují vodu a vytvářejí jakýsi vzduchový polštář nebo „vzduchový koberec“.

Řešení zatím zaujalo hlavně hráče v cestovním ruchu provozující obrovské výletní lodě, včetně společnosti MSC, která si objednala až 30 lodí se systémy Silverstream. Tuto inovativní technologii však začaly testovat i dopravní společnosti z celého světa, včetně společnosti PGNiG. K tomuto kroku se rozhodl i gigant v dopravním průmyslu – společnost Maersk, která svou první loď se systémem „vzduchového mazání“ obdrží ještě v roce 2022.

Zdroj: wartsila.com