Provozovatel Nord Stream 2 začal plnit potrubí plynem

Přidat na Seznam.cz

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 z Ruska po dně Baltského moře do Německa, který některé západní země kritizují jako geopolitickou zbraň, v pondělí oznámil, že začal plnit potrubí plynem, píše deník Handelsblatt.

Provozovatel kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 z Ruska po dně Baltského moře do Německa, který některé západní země kritizují jako geopolitickou zbraň, v pondělí oznámil, že začal plnit potrubí plynem. Nejnovější krok směrem ke spuštění provozu plynovodu přichází v době, kdy Evropa čelí energetické krizi, její zásoby zemního plynu jsou nízké a ceny energií prudce rostou.

„Procedura přivádění plynu do prvního řetězce plynovodu Nord Stream 2 začala,“ uvádí se v prohlášení společnosti Nord Stream 2 AG. „Tento řetězec se bude postupně naplňovat, aby se vytvořila potřebná zásoba a tlak jako předpoklad pozdějších technických zkoušek,“ uvedla švýcarská společnost, kterou vlastní dcera ruského plynárenského gigantu Gazprom. Dodala, že informace o „dalších technických krocích zveřejní včas“.

Nord Stream 2 už roky rozděluje Evropu a zvyšuje napětí mezi blokem a Washingtonem. Plynovod odklání dodávky z existující trasy přes Ukrajinu. Očekává se, že připraví Kyjev, spojence Evropské unie (EU), o poplatky za tranzit ve výši přibližně 1 miliardy eur ročně.

Vzhledem k tomu, že ceny plynu v Evropě rychle rostou, Mezinárodní agentura pro energetiku vyzvala Rusko, aby více „otevřelo kohoutky“. Moskva v této souvislosti uvedla, že čeká na uvedení plynovodu Nord Stream 2 do provozu, a dodala, že plynovod pomůže v boji proti rostoucím cenám plynu v Evropě.

Zdroj: handelsblatt.com