Provozovatel Nord Stream 2 naplnil první linku technickým plynem

Přidat na Seznam.cz

Provozovatel ruského plynovodu Nord Stream 2 po dně Baltského moře uvedl, že první ze dvou linek projektu byla naplněna tzv. technickým plynem, přičemž stále čeká na schválení začátku transportu do Evropy, píše portál Zeit.de.

Očekává se, že plynovod financovaný ruským energetickým gigantem Gazprom a jeho evropskými partnery získá osvědčení od německého regulátora na zahájení komerčního prodeje zemního plynu, ačkoli schvalovací proces může trvat několik měsíců.

Do potrubí bylo napumpovaných zhruba 177 milionů metrů krychlových (m3) technického plynu potřebného k udržení tlaku pro příští transport a prodej plynu, přičemž dosáhl tlak 103 barů. „Tento tlak je dostatečný ke spuštění přepravy plynu v budoucnosti,“ uvádí se v prohlášení švýcarského provozovatele plynovodu. Dodal, že kroky k zahájení provozu Nord Stream 2 probíhají.

Druhá větev plynovodu, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, čelí odporu USA. Washington upozorňuje, že zvýší závislost Evropy na dodávkách energií z Ruska. Rusko argumentuje, že Nord Stream 2 zdvojnásobí roční kapacitu exportu plynu přes Baltské moře na 110 miliard m3, což by mohlo přinést úlevu evropskému trhu s plynem, který zápasí s omezenými dodávkami a prudkým růstem cen.

Moskva tvrdí, že nehrála žádnou roli při strmém nárůstu cen plynu v Evropě. Reagovala tak na obvinění Mezinárodní agentury pro energii (IEA) a některých poslanců Evropského parlamentu, že Rusko neudělalo dost pro zvýšení dodávek do Evropy již existujícími potrubími.

Zdroj: Zeit.de