Provozní zisk společnosti Warrena Buffetta vzrostl ve 3. kvartálu téměř o pětinu

Přidat na Seznam.cz

Americký konglomerát Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta oznámil za 3. kvartál růst provozního zisku téměř o pětinu, k čemuž přispělo zotavení více firem pod jeho kontrolou z pandemie nového koronaviru. Čistý zisk sice výrazně klesl, tento ukazatel je však do značné míry nestabilní, jelikož zahrnuje i nerealizované zisky z akciových investic, píše deník NY Times.

Společnost Berkshire o víkendu informovala, že provozní zisk dosáhl ve 3. kvartálu 6,47 miliardy dolarů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to znamená růst o 18 %.

Jak společnost uvedla, prakticky každý segment profitoval z otevírání ekonomiky po nejproblematičtějším období pandemie a růstu poptávky. Provozní zisk se zvýšil v železničním byznysu, v oblasti veřejně prospěšných podniků či v energetice. V rámci těchto aktiv vzrostl společně meziročně o 11 % na 3,03 miliardy dolarů.

Naopak čistý zisk klesl o 66 % na 10,3 miliardy dolarů, což na akcii třídy A představuje 6882 dolarů. Ve 3. čtvrtletí loňského roku vykázal více než 30 miliard dolarů.

Zároveň vzrostl objem hotovosti konglomerátu, a to na rekordních 149,2 miliardy dolarů. Oproti předchozímu kvartálu se zvýšil o 5,1 miliardy dolarů. Důvodem jsou omezené akvizice Berkshire Hathaway v posledním období, kdy konkurence v oblasti fúzí a akvizic prudce vzrostla, a navíc hodnota firem stoupla na rekordní úrovně, což podle Berkshire akvizice celých podniků prodražuje.

S cílem snížit dlouhodobě vysoký objem hotovosti Berkshire Hathaway oznámil, že ve 3. čtvrtletí zpětně odkoupil své akcie v hodnotě 7,6 miliardy dolarů. Za devět měsíců tak firma již zpětně odkoupila akcie v hodnotě 20,2 miliardy dolarů. Pro srovnání, v loňském roce odkoupila zpětně akcie za rekordních 24,7 miliardy dolarů.

Zdroj: NY Times