Proticovidová politika ve Velké Británii připravila tisíce zaměstnanců pečovatelských domů o práci

Přidat na Seznam.cz

Od čtvrtka nemohou pracovat tisíce zaměstnanců pečovatelských domů, kteří se nenechali očkovat proti covidu. Od tohoto dne totiž začali platit nařízení vlády o povinném očkování pracovníků v pečovatelských domech, informuje portál Standard.co.uk.

Zaměstnanci pracující v registrovaných pečovatelských domech v Anglii musí mít od čtvrtka obě očkování, aby mohli pokračovat ve své práci, pokud nejsou ze zdravotních důvodů osvobozeni.

Zaměstnancům, kteří nebudou očkováni po uplynutí lhůty, hrozí ztráta zaměstnání, ačkoli poskytovatelé péče se mohou rozhodnout přeřadit zaměstnance na jiné pozice než v první linii, pokud jsou k dispozici, nebo je umístit na placené či neplacené volno, dokud nedostanou obě dávky.

Ještě ve středu skupiny pečovatelů požadovaly, aby byla lhůta odložena na duben příštího roku, a tvrdily, že politika „bez očkování není práce“ by znamenala „bez personálu není péče“.

Tento krok přichází v době, kdy se pečovatelské domy potýkají s bezprecedentním nedostatkem personálu, přičemž někteří z nich kvůli tomuto požadavku podali výpověď předem a očekává se, že jiní odpracovali své poslední dny tento týden.

Nábor a udržení zaměstnanců je také problém, protože se ukazuje, že odvětví, jako je pohostinství a maloobchod, která mohou nabídnout lepší plat a pracovní dobu, jsou populárnější.

Vláda vyčlenila 162,5 milionu liber (cca 4,8 miliard Kč) na pomoc při řešení problémů s pracovní silou a minulý týden zahájila celostátní náborovou kampaň s cílem obsadit více než 100 000 volných míst v oblasti sociální péče.

Pečovatelské skupiny sdělily, že kvůli nedostatku nejsou některé domovy schopny přijímat pacienty připravené k propuštění z nemocnice, zatímco u personálu, který je s blížící se zimou vystaven zvýšenému tlaku, hrozí vyhoření.

Národní asociace pro péči uvedla, že vakcína je klíčovou součástí boje proti viru, ale nezamýšleným důsledkem povinné politiky by bylo „žádný personál, žádná péče“.

Zdroj: Standard.co.uk