Prodej nových domů v Číně v březnu prudce vzrostl

Přidat na Seznam.cz

Prodej nových domů v Číně v březnu prudce vzrostl díky řadě vládních opatření na podporu trhu s bydlením. To zvýšilo poptávku po nemovitostech ve všech 14 sledovaných městech. Ukázal to soukromý průzkum, jehož výsledky zveřejnil portál XM a deník South China Morning Post.

Prodej nových domů se v březnu oproti předchozímu měsíci zvýšil o 55,7 %, ukázal průzkum China Index Academy, jedné z největších soukromých společností zabývajících se výzkumem trhu s nemovitostmi v Číně. Pro srovnání, v únoru se prodej domů zvýšil o 31,9 %.

Nejvýrazněji rostly prodeje ve velkých městech, včetně hlavního města Pekingu a obchodního centra Šanghaje. Prodej domů v těchto městech vzrostl až o 73 %. Prodeje v ostatních městech tzv. druhé a třetí úrovně vzrostly o 54,7 %, resp. 28,6 %.

Pomoc developerům v krizi

Nejnovější údaje představují významnou podporu pro realitní sektor, který byl kdysi pilířem čínského hospodářského růstu, ale od poloviny roku 2021 jej zasáhlo několik krizí. V jejich rámci se velcí developeři dostali do problémů se splácením dluhů a zastavili výstavbu řady projektů, do kterých již lidé vložili peníze.

Vláda proto na konci loňského roku přišla s balíčkem pomoci pro developery v krizi, který má umožnit dokončení rozpracovaných projektů a podpořit prodeje na trhu. K vládě se přidala i některá města, která zmírnila omezení pro nákup domů, aby umožnila více obyvatelům koupit nemovitost.

Zvýšená poptávka se projevila i v cenách. Samostatný průzkum zveřejněný o víkendu ukázal, že ceny nových domů ve 100 vybraných čínských městech zaznamenaly v březnu nejvyšší tempo růstu za posledních devět měsíců.

Zdroj: scmp.com, xm.com, redakčně upraveno