Prodej aut v Evropě klesá sedmý měsíc v řadě kvůli nedostatku čipů

Přidat na Seznam.cz

Prodej automobilů v Evropě v lednu klesl již sedmý měsíc po sobě, protože přetrvávající nedostatek polovodičů nadále brzdí výrobu, informuje deník Irish Examiner a server Yahoo.

Registrace nových automobilů v Evropě se v lednu ve srovnání s loňským rokem snížily o 2,4 % na 822 423, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů. Pokles prodlužuje nejhorší období v tomto odvětví od počátku 90. let, kdy sdružení začalo trh sledovat, informuje Yahoo.

„Vzhledem k tomu, že celosvětovou výrobu nadále omezuje nedostatek dílů, zejména mikročipů, zůstává nedostatek dodávek překážkou číslo jedna pro lepší výsledky na trhu, přičemž se očekává, že tato skutečnost zůstane klíčovým rysem automobilového prostředí i v roce 2022,“ uvedla ve své zprávě prognostická společnost LMC Automotive.

Nedostatek polovodičů brzdí výrobu spotřebního zboží od elektroniky po automobily po celém světě. Zákazníci, kteří si chtějí koupit nový automobil, jsou nuceni čekat týdny či měsíce a ceny ojetých vozů prudce vzrostly.

Prodej automobilů byl minulý měsíc na největších evropských trzích nerovnoměrný. Zatímco Francie a Itálie zaznamenaly jedny z nejvýraznějších poklesů, v Německu a Velké Británii prodeje mírně vzrostly. Analytici a vedoucí pracovníci v automobilovém průmyslu se však shodují, že nedostatek čipů bude tento průmysl provázet i v letošním roce.

Generální ředitel společnosti Volkswagen Herbert Diess a další vedoucí pracovníci signalizovali, že vidí zlepšení dodávek čipů ve druhé polovině roku 2022, i když jen málo z nich nabídlo konkrétní informace o tom, jak by se to vyřešilo.

Zdroj: Irish Examiner, news.yahoo.com