Problém pro Elona Muska a jeho Twitter? Práva na písmeno X má Microsoft i společnost Meta

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnutí miliardáře Elona Muska přejmenovat Twitter na X by mohlo být právně komplikované, protože práva na duševní vlastnictví na stejné písmeno již mají společnosti Meta a Microsoft, uvedl webový portál Yahoo.

X je natolik rozšířené a citované v ochranných známkách, že je kandidátem na právní napadení a společnost dříve známá jako Twitter by mohla v budoucnu čelit vlastním problémům s obhajobou své značky X.

„Existuje stoprocentní šance, že Twitter kvůli tomu někdo zažaluje,“ řekl právník Josh Gerben, který uvedl, že napočítal téměř 900 aktivních amerických registrací ochranných známek, které se již vztahují na písmeno X v široké škále odvětví.

Musk v pondělí přejmenoval sociální síť Twitter na X a představil nové logo této platformy, stylizovanou černobílou verzi písmene.

Majitelé ochranných známek, které chrání například názvy značek, loga a slogany identifikující zdroje zboží, mohou požadovat jejich porušení, pokud by jiné označení způsobilo záměnu spotřebitelů. Nápravné prostředky sahají od peněžního odškodnění až po zablokování používání.

Společnost Microsoft vlastní od roku 2003 ochrannou známku X, která se vztahuje ke komunikaci o jejím videoherním systému Xbox. Společnost Meta Platforms, jejíž platforma Threads je novým konkurentem Twitteru, vlastní federální ochrannou známku registrovanou v roce 2019, která pokrývá modrobílé písmeno „X“ pro oblasti zahrnující software a sociální média.

Společnosti Meta a Microsoft by pravděpodobně nepodaly žalobu, pokud by se necítily ohroženy tím, že Twitter X zasahuje do vlastního kapitálu značky, který si v písmenu vybudovaly.

Samotná společnost Meta vznesla námitky týkající se duševního vlastnictví, když změnila svůj název z Facebooku. V loňském roce čelila žalobám na ochrannou známku, které podaly investiční společnost Metacapital a společnost MetaX zabývající se virtuální realitou, a další žalobu urovnala kvůli svému novému logu se symbolem nekonečna.

„Vzhledem k obtížnosti ochrany jediného písmene, zejména tak komerčně oblíbeného, jako je ‚X‘, se ochrana Twitteru pravděpodobně omezí na velmi podobnou grafiku jako jejich logo X,“ uvedl Douglas Masters, právník specializující se na ochranné známky v advokátní kanceláři Loeb & Loeb.

„Logo nemá příliš výrazné rysy, takže ochrana bude velmi úzká.“

Deník Insider již dříve informoval, že společnost Meta má ochrannou známku X, a právník Ed Timberlake na Twitteru uvedl, že ji má i Microsoft.

Zdroj: finance.yahoo.com, businessinsider.com, redakčně upraveno