Porsche míří na burzu

Přidat na Seznam.cz

Dozorčí rada Volkswagenu podle očekávání schválila IPO dceřiné společnosti Porsche, která vyrábí sportovní vozy.

Půjde o jedno z největších IPO v Evropě za poslední roky, píše německý deník Tagesschau. Porsche AG chce vstoupit na burzu pokud možno na podzim. Od konce září nebo začátku října by se část akcií dceřiné společnosti sportovního automobilového koncernu mohla obchodovat na finančním trhu, potvrzuje zprávu také Manager Magazin.

Největší evropská automobilka chce tímto způsobem získat další zdroje peněz. Doufá, že zvýší jeho hodnotu a z výnosů zaplatí další miliardové investice.

Volkswagen již dříve zdůraznil, že konkrétní realizace IPO závisí na vývoji trhu. Zejména důsledky války na Ukrajině, prudký nárůst cen energií ve světě a nové problémy v dodavatelských řetězcích ztěžovaly stanovení vhodného data z pohledu společnosti.

V případě úspěšného IPO svolá Volkswagen AG v prosinci 2022 mimořádnou valnou hromadu,“ oznámil VW. Na této valné hromadě bude akcionářům navrženo „rozdělení zvláštní dividendy ve výši 49 % celkového hrubého výnosu z umístění prioritních akcií a prodeje kmenových akcií akcionářům na začátku roku 2023“. Podrobnější plán na prověření projektu byl zahájen již v zimě minulého roku za bývalého generálního ředitele koncernu VW Herberta Diesse. Jeho nástupce Oliver Blume, který je ve funkci od 1. září, má nyní realizovat částečné IPO – společně s finančním ředitelem VW Arno Antlitzem, který se zároveň ujme doplňkové funkce provozního ředitele. Blume zůstane i nadále v čele společnosti Porsche AG.

Zdroj: Tagesschau, Manager Magazin