Odzvonilo normálním motorům? Airbus ukázal pohon budoucnosti

Přidat na Seznam.cz

Společnost Airbus vsadila na vodíkový pohon, podle nich by měl být výkonnější a také šetrnější k životnímu prostředí. Vodíkový pohon totiž razantně sníží emise skleníkových plynů. Svou vizi budoucnosti představili na konferenci Airbus Summit 2022.

Létání už není to, co bývalo. Kdysi šlo o luxusní výsadu bohatých, dnes je to běžný způsob, jak urazit dlouhou vzdálenost. Vzrostl počet pasažérů, ale také letadel. Vzduchem létá tolik letadel a vypouští emise skleníkových plynů. Letadla mají na svědomí malý zlomek celosvětových škodlivin, i tak ale sílí tlak na přechod k šetrnějšímu provozu, uvedl server Aktuálně.cz.

Glen Llewellyn, viceprezident bezemisního oddělení společnosti Airbus, celý systém jednoduše popsal. ,,V podstatě namontujeme do tohohle letadla vodíkovou jednotku. Mezi horní palubu a zadní dveře,“ vysvětloval.

Součástí letadla se tak stane vodíkový pohon a ještě nádrž na tekutý vodík, který bude putovat sofistikovaným rozvodným systémem. Viceprezident popsal celý mechanismus jako velkou létající laboratoř. Než se však systém dostane do oběhu, tak budou muset provést mnoho zkoušek, v letu i na zemi. Nejbližší testovací let je naplánován na rok 2026.

Jak to vlastně funguje?

Tekutý vodík v kompozitních kryogenických nádržích se přemění do plynného stadia a potrubím putuje do palivových článků. Tak díky elektrochemické reakci vzniká elektřina, která pohání celou mechanickou soustavu. Konstruktéři budou muset vymyslet, jak co nejlépe celý systém chladit a co udělat s odpadní vodou, které vzniká pořádné množství.

Zdroje: Airbus, redakce, Aktuálně.cz