Ochrana osobních údajů na prvním místě. Brave chce konkurovat Googlu s vlastním vyhledávačem
Nikde není dominance Google větší než u vyhledávačů. Více než 90 procent všech vyhledávacích dotazů po celém světě je zpracováváno prostřednictvím serverů společnosti z Mountain View v Kalifornii.
Určitě existují vhodné alternativy, ale jejich výběr je velmi omezený, a to i v dobách, kdy je otázka soukromí stále důležitější. Nyní se chce nový konkurent postavit Googlu, a vývojáři za ním jsou již známí z jiné oblasti softwaru.
Brave vyhledávač
Vývojáři prohlížečů Brave chtějí konkurovat Googlu s vlastním vyhledávačem. Název Brave Search slibuje nekompromisní zaměření na soukromí. Zaměřit by se proto mělo výhradně na uživatele – a ne na reklamní průmysl, jako tomu je u Google. Financování by mělo fungovat také částečně prostřednictvím reklamy, ale zcela bez sledování. Neměly by se zaznamenávat ani IP adresy uživatelů. Kromě toho by měla existovat placená verze Brave Search, která funguje zcela bez reklamy.
Vlastní index
Vyhledávač zcela bez sledování samozřejmě slibují další poskytovatelé, jako jsou Duckduckgo nebo Qwant. To, co ve skutečnosti odlišuje Brave Search od konkurence, je naopak to, co se děje na pozadí. Zatímco většina alternativ vyhledávacích strojů je pouze alternativním rozhraním pro Google nebo Microsoft Bing, Brave chce ve skutečnosti vytvořit vlastní index.
Představa o budoucnosti není zrovna triviální, a proto výrobce softwaru nechce začít od nuly. Místo toho byla tato technologie zakoupena od společnosti Tailcat, odnože německého vyhledávače Cliqz. Za tím stála německá mediální skupina Burda, která však vývoj v předchozím roce ukončila, a to kvůli komerčnímu neúspěchu.
Problémy s kvalitou
Brave si obecně uvědomuje, že sotva bude možné přiblížit se kvalitě indexu Google. Koneckonců, Google aktuálně prohledává celý internet v reálném čase. V případě nejlepších výsledků by měla být kvalita velmi podobná, ujišťuje společnost. Kromě toho chcete vyniknout jednotlivými funkcemi, například komplexním filtračním systémem.
Další slib vývojářů: Nechtějí používat žádné tajné metody nebo algoritmy. Pořadí by mělo být transparentní, aby se zabránilo vlivu a cenzuře. Za tímto účelem chtějí pomocí komunity hledat vhodné modely hodnocení.