NVIDIA je novou hvězdou na Wall Street! Její tržní hodnota překonává Amazon i Alphabet

Přidat na Seznam.cz

Společnost NVIDIA předstihla Alphabet a stala se třetí největší americkou společností podle tržní kapitalizace, a to díky rostoucí poptávce po jejích čipech pro umělou inteligenci, která jí zajistila hodnotu 1,83 bilionu dolarů, tedy zhruba 43 miliard korun, píše portál TheVerge.

Společnost NVIDIA dosáhla tento týden symbolického milníku, když z hlediska tržní kapitalizace překonala Alphabet, mateřskou společnost Googlu. Vzestup společnosti NVIDIA na třetí místo mezi největšími veřejně obchodovanými americkými společnostmi je dalším důkazem toho, jak boom umělé inteligence poslal hodnotu výrobce čipů prudce vzhůru.

Ve středu akcie společnosti NVIDIA uzavřely na ceně 739 dolarů za akcii s tržní kapitalizací 1,83 bilionu dolarů (43 miliard korun), ve srovnání s 1,82 bilionu dolarů společnosti Alphabet. Jen o den dříve NVIDIA také předstihla Amazon a stala se čtvrtou největší americkou společností podle tržní hodnoty.

Tyto symbolické milníky potvrzují, jak se NVIDIA stala jedním z miláčků Wall Street, jejíž akcie za poslední rok vzrostly o více než 220 % díky vysoké poptávce po jejích čipech umělé inteligence, které mohou stát přes 20 000 dolarů za kus. Společnosti jako Google a Amazon jich nakupují tisíce, aby mohly pohánět své cloudové služby.

Před nedávnou explozí umělé inteligence byla NVIDIA známá především díky svým grafickým kartám pro spotřebitelský herní trh, což je méně ziskové odvětví. Nyní však ovládá zhruba 80 % trhu se špičkovými čipy pro umělou inteligenci, přičemž zákazníci jsou kvůli celosvětovému nedostatku polovodičů ochotni čekat na přístup k jejím nejpokročilejším produktům i několik měsíců.

Zdroj: TheVerge