Nový rekord Tesly v Číně: 83 135 prodaných elektromobilů z místní továrny v září

Přidat na Seznam.cz

Továrna Tesla Gigafactory v Číně zaznamenala v září letošního roku nový rekord v prodejích, a tedy pravděpodobně i ve výrobě po přestavbě v červenci a na začátku srpna: v tomto měsíci se v šanghajské továrně prodalo celkem 83 135 vozů Model 3 a Model Y, informoval v neděli deník CnevPost. Tesla tak překonala předchozí maximum, které činilo něco málo přes 78 000 prodaných elektromobilů v červnu letošního roku, z nichž část byla očekávána v srpnu.

Prodeje Tesly v Číně pod kapacitou
Září bylo prvním měsícem po březnovém přerušení výroby a následné přestavbě továrny Gigafactory, kdy čínská továrna mohla opět fungovat bez omezení, i když Tesla oznámila oficiální ukončení prací až v polovině měsíce. Kapacita nyní údajně činí 14 000 kusů Modelu Y a 8000 kusů Modelu 3, týdně. Pokud se tedy prodej v září zhruba rovnal výrobě, byla kapacita využita zhruba na 88 %.

Podle CnevPost se čísla uvedená v neděli týkají „velkoobchodu“, tedy nikoli dodávek koncovým zákazníkům. Z tohoto důvodu jsou pravděpodobně zahrnuty i elektromobily, které Tesla v září vyvezla z Číny, ale ještě je nedodala svým zákazníkům. Celosvětově byl na konci třetího čtvrtletí počet vozů na cestě pro Teslu nezvykle vysoký, a to přibližně 20 000. Generální ředitel Elon Musk to zdůvodnil záměrem zajistit stabilnější dodávky v rámci čtvrtletí.

Podobně jako nyní v září u čínské továrny Gigafactory se tak společnosti podařilo ve třetím čtvrtletí celkově dosáhnout jasného rekordu v dodávkách, ale ne tak jasného, jak se očekávalo. Akcie společnosti Tesla se po tomto oznámení dostaly pod silný tlak. Podle zprávy zveřejněné krátce předtím si společnost pro poslední čtvrtletí stanovila další drastičtější nárůst, a to na 495 000 vyrobených vozů Model Y a Model 3 po celém světě (z nichž se pravděpodobně všechny prodají), informuje deník Teslarati.

Zdroj: CnevPost, Teslarati