Nord Stream 2: Rusko zvyšuje tlak na Německo

Přidat na Seznam.cz

Evropa sténá pod tíhou rostoucích cen plynu. Jeden z nejvyšších ruských diplomatů nyní naznačuje, že Moskva by mohla spotřebitelům ulevit, pokud Německo urychleně schválí plynovod Nord Stream 2, píše deník Spiegel.

Tato nejednoznačnost nemusí být náhodná. „Německo má stanoven termín pro certifikaci Nord Stream 2,“ napsala státní tisková agentura RIA o zprávě obsahující vyjádření vysokého ruského diplomata. (Původní ruskou zprávu naleznete zde.) I když v citacích ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova, které jsou uvedeny v samotném textu, není ani náznak tvrdého ruského ultimáta: Vzkaz je jasný, Moskva chce urychlit probíhající certifikaci kontroverzního plynovodu přes Baltské moře.

Plynovod je dokončen, jedna část je dokonce již naplněna plynem, cituje RIA diplomata. Nyní je „míč na straně německých dozorových orgánů“. Na rozhodnutí o certifikaci mají oficiálně čas do 8. ledna. Pokud se německé úřady rozhodnou „udělat to dříve, je to samozřejmě lepší pro konečné spotřebitele“, říká Čižov.

Výtky z Velké Británie
V současné době ceny plynu v EU rychle rostou. Politici a někteří odborníci z toho viní Rusko: ruský státní monopol Gazprom zadržuje dostupné množství plynu, aby cenovým tlakem dosáhl rychlejšího uvedení Nord Streamu 2 do provozu.

Zdroj: Spiegel.de