Nord Stream 2: Rusko vyzývá k rychlému schválení plynovodu

Přidat na Seznam.cz

Vysoký ruský představitel uvedl, že rychlé schválení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, který spojuje Rusko s Německem, by mohlo pomoci snížit ceny zemního plynu, zatímco Evropa se snaží řešit eskalující energetickou krizi, píše The Guardian.

Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak ve středu uvedl, že „brzké dokončení certifikace“ plynovodu Nord Stream 2 by pomohlo „ochladit současnou situaci“. Plynovod, který vede z Ruska pod Baltským mořem do Německa, čeká na povolení německých úřadů.

Nord Stream 2 byl dokončen minulý měsíc navzdory dlouholetému odporu zemí včetně Spojených států, které varovaly, že by posílil vliv Moskvy v Evropě. Bidenova administrativa v červenci oznámila, že dosáhla dohody s Berlínem, která umožní realizaci plynovodu výměnou za německou pomoc Ukrajině.

Nyní by podmořský plynovod mohl hrát roli při uklidnění vysokých cen plynu.

Podle údajů společnosti Independent Commodity Intelligence Services vzrostly ceny zemního plynu v Evropě od začátku září o více než 130 % a jsou více než osmkrát vyšší než ve stejném období loňského roku.

„Tento cenový šok je neočekávanou krizí v tomto kritickém okamžiku,“ uvedla ve středu šéfka energetiky EU Kadri Simsonová a potvrdila, že společenství příští týden nastíní svou dlouhodobější politickou reakci. „Bezprostřední prioritou by mělo být zmírnění sociálních dopadů a ochrana zranitelných domácností.“

Ceny plynu klesly poté, co ruský prezident Vladimir Putin ve středu naznačil, že Rusko by mohlo zvýšit svou produkci a uvedl, že státní plynárenský gigant Gazprom nikdy „neodmítl zvýšit dodávky svým spotřebitelům, pokud předloží odpovídající nabídky“.

Putin dodal, že Rusko bylo vždy „spolehlivým dodavatelem plynu svým spotřebitelům na celém světě“.

Na čtvrteční dotaz ohledně možného zvýšení vývozu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že „vše závisí na žádostech, na smluvních závazcích a obchodních dohodách“.

Zdroj: theguardian.com