Nepokoje ve Francii vyjdou pojišťovny v přepočtu na 15 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Nedávné nepokoje ve Francii budou pojišťovny stát 650 milionů eur (přes 15 miliard Kč), což je více než dvojnásobek odhadů z minulého týdne. Převážnou většinu poškozeného majetku tvoří poškozené vládní budovy a obchody, zbytek převážně soukromá auta. Doposud bylo nahlášeno 11 300 pojistných událostí, uvedla v úterý profesní organizace francouzských pojišťoven France Assureurs.

Francií již necelé dva týdny otřásají násilné nepokoje vyvolané smrtí sedmnáctiletého Nahela M., kterého zastřelil policista při dopravní kontrole. Epicentry násilností se stala předměstí Paříže a další velká francouzská města. V posledních dnech se situace uklidnila.

Do minulého úterý odhadly pojišťovny škody na přibližně 280 milionů eur. Během velkých nepokojů na konci roku 2005 vznikly škody za 205 milionů eur, uvedla Florence Lustmanová, předsedkyně společnosti France Assureurs.

Desetina škod připadá na spálená a zničená auta

Z celkové výše škod tvoří škody na podnikatelském a firemním majetku asi 55 procent, zatímco škody na státním majetku asi 35 procent. Asi desetina škod je způsobena zapálenými auty nebo auty poškozenými demonstranty. To je výrazný rozdíl oproti nepokojům v roce 2005, kdy poškozená auta tvořila 82 procent vzniklých škod.

Značné škody utrpěly také dopravní podniky, jen v regionu Ile-de-France si opravy autobusů a tramvají vyžádaly 20 milionů eur, Le Parisien. Přestože pojišťovny společnosti odškodní, lze očekávat, že služby veřejné dopravy budou kvůli nedostatku vozidel narušeny.

Zdroj: franceassureurs.fr, leparisien.fr, redakčně upraveno