Německo: hnědé uhlí nerentabilní od roku 2030
Podle oficiální strategie mají naši západní sousedé uzavřít své tepelné elektrárny do roku 2038, ale mnohé kruhy volají po větším spěchu. Zejména proto, že těžba hnědého uhlí se během několika let stane nerentabilní, píše portál Natur.de
Spalování uhlí zůstává i nadále klíčovým odvětvím německé energetiky, kde se hnědé uhlí využívá přibližně ze 17 %. To je výhodné, dokud to ceny emisí CO2 dovolí. Podle analýz však staré elektrárny začnou vykazovat ztráty již v roce 2024 a nejpozději v roce 2030.
Jedním z největších svého druhu je elektrárna Lippendorf, která je zodpovědná za výrobu 1 840 megawattů energie a za jedny z největších emisí skleníkových plynů v Evropské unii. Podle oficiálního harmonogramu ukončí Lippendorf svůj provoz do roku 2035. Do té doby elektrárna vypustí do ovzduší 134 milionů tun oxidu uhličitého, 310 000 tun oxidu siřičitého a 220 000 tun oxidů dusíku.
Odborníci se domnívají, že škodlivý dopad na životní prostředí jen této jediné elektrárny lze vyčíslit na 28 miliard eur. Především však přestane být elektrárna ekonomická, protože cena povolenek na emise skleníkových plynů vzroste. V případě pesimistického scénáře bude muset Německo doplnit Lippendorf a podobné závody již za tři roky.
Zdroj: Natur.de