Německo chce opět nakupovat plyn z Ruska? Byla zadána objednávka na dodávku

Přidat na Seznam.cz

Němečtí odběratelé si v pondělí krátce rezervovali kapacitu pro odběr ruského plynu prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, poprvé od jeho odstavení před třemi týdny. Německý provozovatel sítě Gascade však ujistil, že plyn neproudí a že kapacita Nord Stream 1 je nulová, píše Polskieradio24 a zprávu potvrzuje také polský deník Gazetaprawna.

Bude ruský plyn proudit do Německa?
Není jasné, proč kupující zadali objednávky, když Rusko neoznámilo, že Nord Streamem 1 bude v blízké budoucnosti opět proudit plyn. Německý provozovatel Nord Stream AG uvedl, že nemůže potvrdit pondělní nominace (požadavky) ani objednávky plynu.

Nominace byly viditelné na internetových stránkách německých plynovodů, které spojují Nord Stream 1 s koncovými uživateli, ale na internetových stránkách provozovatele nebyly zaznamenány. Nord Stream 1 je největší evropský plynovod, kterým se ročně přepraví až 59,2 miliardy metrů krychlových ruského plynu.

Narušení dodávek

31. srpna přestal proudit plyn z Ruska do Německa, psal web Patria.cz. Gazprom původně ujišťoval, že přerušení bude trvat tři dny, ale nakonec uvedl, že k zastavení dodávek došlo z technických důvodů. Německá společnost Siemens Energy, která odpovídá za údržbu plynovodu, uvedla, že informace poskytnuté Gazpromem neukazují na technický důvod zastavení dodávky plynu.

Zdroj: Patria.cz, Polskieradio24, Gazetaprawna