Největší stávka v historii zdravotnictví USA skončila. Zapojilo se 75 000 zdravotníků

Přidat na Seznam.cz

Více než 75 000 zaměstnanců odborové organizace Kaiser Permanente se po třídenní stávce vrací do práce, informovala CNN. Největší stávka v historii amerického zdravotnictví skončila v sobotu v 6 hodin ráno našeho času bez dohody. Stávkujícím vadí nízké platy a vysoké pracovní nároky.

Na rozdíl od tradičních poskytovatelů zdravotní péče ve Spojených státech poskytuje společnost Kaiser placenou zdravotní péči, za kterou jejich zákazníci či zaměstnavatelé platí klientské příspěvky. Mluvčí koalice odborů zastupující široké spektrum zaměstnanců společnosti Kaiser Permanente, včetně recepčních, zdravotních sester, lékárníků a klinických laborantů, sdělil, že pokud nebude dosaženo dohody, stávky mohou být později obnoveny. Odborová organizace potvrdila, že jednání budou obnovena ve čtvrtek, píše deník The New York Times.

Stávka byla reakcí na nekalé pracovní praktiky vedení společnosti Kaiser. Mnoho zaměstnanců si kvůli rostoucím životním nákladům nemůže dovolit bydlet ve městech, kde pracují, a někteří zaměstnanci se uchylují k přespávání v autech.
„Zatímco spolu mluvíme, jsou zdravotní sestry, které spí ve svých autech, a to ze dvou důvodů. Jednak si nemohou dovolit náklady na bydlení tady, takže musí dojíždět dvě, tři hodiny a pak kvůli nedostatku personálu pracují 14, 16 hodin, takže jsou unavené,“ řekla jedna ze stávkujících.

Hrozba další stávky přichází v době, kdy ve Spojených státech sílí stávková aktivita a desítky tisíc zaměstnanců v různých odvětvích se vydávají na stávkové pochody za lepší mzdy a benefity. V souvislosti s pandemií bojují zejména zdravotničtí pracovníci za bezpečnější pracovní prostředí.

Zdroj: CNN, The New York Times