Nejdražší mistrovství světa v historii: Fotbalový svátek přijde Katar na zhruba 5 bilionů korun

Přidat na Seznam.cz

Katar se připravuje na mistrovství, které nemá obdoby. Odhaduje se, že to hlavního města míří až 2 miliony fanoušků, což je počet, který odpovídá dvěma třetinám populace celé země, uvedl deník The Wall Street Journal.

Je to první mistrovství světa na Blízkém východě, navíc ve vysoce konzervativní zemi a ve státu, který s turismem nemá téměř žádné zkušenosti.

Navíc se předpokládá, že fanoušci v hlavním městě Dauhá nenajdou ubytování. V celém městě je pouze 45 tisíc hotelových pokojů, v jeho okolí tak vznikly dočasné vesnice, kde návštěvníci přebývají v obytných přívěsech a pouštních stanech pro tisíce lidí, uvedl server Newstream.

Katarští podnikatelé také předělávají výletní lodě tak, aby mohly ubytovat návštěvníky. Podobné myšlenky se chytila i vláda Kataru – pro ubytovací účely pronajala 3 italské výletní lodě.

Ani tak to však nebude stačit na ubytování všech návštěvníků. Proto musí mnozí z nich zůstat ve vzdálených městech, jako jsou Dubaj, Rijád a Maskat. Denně je budou přepravovat desítky leteckých spojů. Návštěvníci na těchto letech, kdy každý trvá 60-90 minut, u sebe nesmí mít žádné zavazadlo a v Kataru mohou zůstat nanejvýš 24 hodin.

Bouře, která nemá obdoby

Země nemá k pití žádný vztah, neexistuje tam žádná alkoholová kultura, jako v jiných zemích. Katar je vysoce nábožensky konzervativní a Korán považuje alkohol za hříšnou špatnost. To vyvolává pochyby, jak může země, kde vůbec nejsou zvyklí na alkohol a problémy s ním spjaté, zvládnout obrovský příliv fotbalových fanoušků? O těch je notoricky známé, že si občas nějaké to pití dopřejí.

Dopřát si ho mohou i na tomto mistrovství i navzdory tomu, že v celém Kataru jsou pouze dva obchody s alkoholem. Pít mohou, ale ne na stadionu. Diváci se budou moci napít alkoholu v jedné z několika speciálních zón pro fanoušky a to pouze večer.

Přísné regulace

Země uzavřela své hranice pro turisty. Do Kataru se dostanou pouze fanoušci, kteří se prokážou vstupenkou a jako doprovod s nimi mohou jet maximálně tři členové rodiny nebo přátelé. Návštěvníků je mnoho, je pro ně však vyhrazen pouze 56kilometrový okruh.

Pro představu, když se mistrovství konalo v Rusku, tak to bylo na stadionech od Volgogradu po Sibiř.

Aby katarské úřady zajistily, že budou mít vše pod kontrolou, tak všude po hlavním městě nainstalovaly vysoce pokročilé kamery. Tisíce přístrojů dovedou přiblížit a zachytit každou tvář. „Kamery jsou všude. Na stadionu i jinde vidíme každý kout, každou skulinu, každou chodbu a každý pokoj. I parkoviště a sklepy,“ uvedl Niyas Abdulrahman, ředitel velitelského centra pro mistrovství světa.

Zdroje: The Wall Street Journal, Newstream