Nabíjení elektroniky pomocí světla? Tak by měla fungovat sluchátka na solární pohon

Přidat na Seznam.cz

Skoncovat s nabíjením sluchátek a ještě pomoci životnímu prostředí! Švédská firma Urbanista s německou společností Adidas představili sluchátka se zabudovanými solárními panely. Sluchátka jsou v prodeji ve dvou typech v přepočtu za 5 740 Kč.

Samotné solární panely jsou vyrobeny švédskou společností Exeger. „Mimo pohodlí jde také o to dělat správnou věc pro životní prostředí“ říká Giovanni Fili, šéf společnosti. Solární panely, použité na sluchátka, mají tloušťku pouze 1,3 mm. Jsou pokryty speciálním nano inkoustem, který vstřebává částice světla a následně je mění na elektrony, proto se sluchátka nabíjí i na umělém světle, píše na svém webu BBC. V případě potřeby lze sluchátka nabít i z elektrické sítě. Vestavěná baterie vydrží nabitá až 80 hodin.

Po hodině nabíjení za lehkého slunečního svitu jsou sluchátka schopna vytvořit energii v hodnotě 3 hodin.


Přidání těchto solárních panelů do dalších zařízení, jako jsou například mobilní telefony je v nejbližší době nepravděpodobné. Šéf společnosti to zdůvodnil tím, že většina lidí má své telefony na místech, kam nedosáhne světlo – v kapsách, batozích- Nabíjení mobilních zařízení ze světla je ale plánováno z oděvů i látek, na které by mohly být panely připevněny. Mobil bychom si tedy mohli nabít například v kabelce nebo v kapse bundy.

Látky se solárními panely se již vyrábí ve Finsku. Jejich funkcí ovšem není nabíjení zařízení, ale monitorování zdraví nositele. Speciální senzory hlídají člověku např. teplotu, srdeční frekvenci nebo kvalitu spánku.

Zdroje: BBC, theverge.com