Milionové pokuty. Společnosti Facebook a Twitter potrestány ruskou vládou

Přidat na Seznam.cz

Ruský soud uložil americkým gigantům v oblasti sociálních médií, společnostem Facebook a Twitter, pokutu. Trest je reakcí na jejich odmítnutí odstranit zakázaný obsah, jak informuje portál The Moscow Times. Společnost Google, vlastník portálu YouTube, je v Rusku trestána za stejný přestupek.

Úřady v Moskvě chtějí, aby zahraniční internetové společnosti otevřely v Rusku plnohodnotné pobočky a ukládaly osobní údaje Rusů na území země. V úterý vláda zveřejnila plány na uvalení nových daní na digitální služby vlastněné zahraničními společnostmi v rámci podpory domácího technologického sektoru.

Moskevský soud uvedl, že společnosti Facebook bylo uloženo pět pokut v celkové výši 21 milionů rublů (6,1 milionu Kč). Twitter dostal dvě pokuty v celkové výši 5 milionů rublů (1,4 milionu Kč). Populární aplikace pro zasílání zpráv Telegram dostala pokutu 9 milionů rublů (2, 65milionu Kč).

V srpnu moskevský soud uložil společnosti Google pokutu za to, že odmítla odstranit zakázaný obsah.

Společnost Google je obviněna z „šíření materiálů obsahujících nepravdivé informace o koronaviru“.
Úřad Roskomnadzor, ruský státní regulátor internetu, obvinil společnost YouTube vlastněnou společností Google, že neodstranila přibližně 5 000 materiálů obsahujících obsah, který je v Rusku považován za zakázaný. Podle regulačního orgánu se jednalo o materiály obsahující lživé informace o koronaviru. Roskomnadzor označil YouTube za lídra, pokud jde o rozsah neodstraněného, ale zakázaného internetového obsahu v Rusku.

Zdroj: The Moscow Times