Microsoft ve válce s hackery. Vytvoří čtvrt milionu nových pracovních míst

Přidat na Seznam.cz

Tento gigant chce ve spolupráci s univerzitami v USA odstranit nedostatky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Cílem je vytvořit v tomto odvětví do čtyř let 250 000 pracovních míst, píše portál bnnbloomberg.ca.

Společnost Microsoft se snaží poskytnout stipendia nebo pomoc pro 250 000 studentů na 150 univerzitách. Společnost rovněž slibuje, že poskytne bezplatné školicí materiály (např. software) všem místním vysokým školám a univerzitám.

„V příštích třech letech na to vynaložíme mnoho milionů dolarů,“ uvedl generální ředitel společnosti.

Iniciativa společnosti Microsoft přichází v době, kdy Spojené státy čelí stále rozsáhlejším a sofistikovanějším kybernetickým útokům. Příkladem je takzvaný útok SolarWinds, který podle vládních představitelů zasáhl desítky subjektů, včetně mnoha vládních. V návaznosti na následné útoky uspořádal prezident Joe Biden v srpnu setkání se společností Microsoft a dalšími významnými technologickými společnostmi na téma zlepšení bezpečnosti v technologickém dodavatelském řetězci.

Jedním z témat, které na tomto setkání zaznělo, byl nedostatek pracovníků v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle Bílého domu je hlavním problémem nedostatek lidí, neboť až půl milionu pracovních míst potřebných k zajištění odpovídající úrovně digitální bezpečnosti není obsazeno.

Jedním z faktorů, které umožnily útok SolarWinds v roce 2020, byly slabiny v softwaru společnosti Microsoft (včetně chyby ve webové aplikaci MS Outlook). Podle Microsoftu však mnoho jeho zákazníků mohlo průniku zabránit nebo jej zmírnit zavedením lepších postupů a bezpečnostních opatření, ale mnoho společností k tomu nemá odpovídající personál.

„Musíme jednat rychle a vyškolit lidi, kteří budou dělat, upřímně řečeno, skvělou práci,“ řekl generální ředitel Smith s odkazem na průměrný plat v oblasti kybernetické bezpečnosti ve výši 105 000 dolarů ročně, tedy asi 2 312 000 Kč.

Význam kybernetické bezpečnosti roste v důsledku rostoucí úlohy digitalizace ve společnosti a shromažďování stále citlivějších údajů. V USA připadá v oblasti kybernetické bezpečnosti na každé dvě obsazené pozice jedno volné místo. To znamená, že poptávka po odbornících a specialistech je obrovská.

Zdroj: bnnbloomberg.ca