Měl být náhradou za iPhone. Ruský smartphone AYYA T1 je totální propadák

Přidat na Seznam.cz

Ruské značky chytrých telefonů AYYA T1 se od jejího uvedení na trh před více než rokem prodalo méně než 1 000 kusů, uvedl ve čtvrtek ruský hospodářský deník Vedomosti s odvoláním na nejmenované zdroje blízké prodejcům.

Od října 2021, kdy začaly obchodní řetězce prodávat smartphony AYYA T1, jich bylo zakoupeno pouze 905, což je pouhých 18 % z 5 000 smartphonů AYYA T1, které byly doposud pro ruský trh vyrobeny.

Chytré telefony AYYA T1, vyvinuté dceřinou společností ruského konglomerátu obranného průmyslu Rostec, společností Smartecosystem, jsou montované v Číně a byly ruskými představiteli považovány za potenciální náhradu iPhonu poté, co se společnost Apple rozhodla pozastavit prodej iPhone do Ruska v reakci na loňskou invazi na Ukrajinu.

V reakci na nízký zájem ruských spotřebitelů přirovnal Denis Kuskov, generální ředitel výzkumné agentury Telecom Daily, 905 prodaných kusů ke „statistické chybě“ v kontextu 24,5 milionu chytrých telefonů zakoupených v Rusku v loňském roce, uvedl deník The Moscow Times.

Podle deníku Vedomosti přiměly neradostné prodejní výsledky modelu AYYA T1 prodejce snížit jeho cenovku na odhadovanou rentabilní cenu 11 000 rublů (něco přes 3000 Kč) v březnu 2023.

Přibližně 2 000 chytrých telefonů AYYA T1 v současné době používají ruští policejní agenti a také zaměstnanci Rosatomu, agentury pro jadernou energii v zemi. Tyto firemní verze běží na ruském operačním systému Aurora, přičemž jejich nepopulární maloobchodní protějšky běží na operačním systému Android 11 společnosti Google.

Zpráva o nízkém domácím prodeji telefonu AYYA T1 následuje po zprávách, že úředníci Kremlu dostali příkaz přestat používat telefony iPhone do 1. dubna kvůli obavám ze špionáže.

Zdroj: themoscowtimes.com, vedomosti.ru, redakčně upraveno