Knihy Vinnetou mizí z trhu kvůli rasistickým stereotypům

Přidat na Seznam.cz

Německé nakladatelství Ravensburger zastavilo prodej několika dětských knih k filmu Mladý Winnetou kvůli „trivializujícím klišé“. Toto rozhodnutí se setkalo s nepochopením, ale také se souhlasem.

Německé nakladatelství Ravensburger Verlag zastavilo distribuci dětské knižní série Winnetou. Společnost toto rozhodnutí zdůvodnila mnoha negativními ohlasy na knihu Mladý náčelník Winnetou. Obsahuje „trivializující klišé“ o zacházení s původním obyvatelstvem, informuje německý deník Tagesschau.

Vydání dětské knihy ke stejnojmennému filmu vyvolalo na internetu značnou kritiku. Zpětná vazba ukázala, že „jsme tituly Winnetou zranili city ostatních“, vysvětlil vydavatel před několika dny na Instagramu. „To nikdy nebylo naším záměrem,“ vysvětlil vydavatel a výslovně se omluvil.

„Pokud budeme projevovat ohleduplnost pokaždé, když se někdo bude cítit kulturně přetížený kvůli dredům nebo neškodným příběhům z dětských knížek, v určitém okamžiku se z projevování ohleduplnosti nevyhrabeme,“ řekl místopředseda Spolkového sněmu Wolfgang Kubicki deníku Bild.

Vinnetou je čtyřdílný dobrodružný román německého spisovatele Karla Maye. Jde o nejznámější autorovo dílo, ve skutečnosti to však není román v pravém slova smyslu s pevně koncipovaným dějem. První tři díly jsou vlastně růžencem pěti novel, které vznikaly více než sedmnáct let a které Karel May pro první knižní vydání roku 1893 volně pospojoval v jeden celek. Čtvrtý díl pak autor dopsal po sedmnácti letech.

Zdroj: Bild, Tagesschau, Wikipedia