Klimatické změny mají další oběť. Globální produkce vína bude letos nejnižší od roku 1961

Přidat na Seznam.cz

Náročné klimatické podmínky dopadají na globální produkci vína. Mezinárodní organizace pro révu a víno odhaduje, že v letošním roce bude nejnižší od roku 1961. Nižší produkci hlásí hlavně Evropské státy, největší propady jsou patrné v případě Itálie nebo Španělska. Menší výnosy se ale čekají i v Česku, píše The Guardian.

Státy Evropské unie dlouhodobě stojí asi za 60 procenty světové produkce vína. Letos by ale měla produkce klesnout asi o 7 procent a půjde nejspíš o třetí nejhorší výsledek od počátku 21. století.

Ve Španělsku nebo v Itálii se produkce propadne meziročně až o 14 procent, a to zejména vlivem suchého počasí. Vinaři v těchto lokalitách častěji než v předchozích letech bojovali i s plísněmi. Negativní čísla jsou patrné třeba i v případě Austrálie, Chile nebo Argentiny, píše News 24.

Výjimkou jsou Spojené státy americké, kde se produkce oproti předchozímu roku letos zvýší až o 12 procent na 25,2 milionu hektolitrů vína.

Dopady do cen ale Mezinárodní organizace pro víno a révu neočekává. Poptávka po vínu totiž postupně klesá a státy dlouhodobě hlásí vysoké zásoby.

Zdroj: News 24, The Guardian